Kredyt hipoteczny czy gotówkowy? Jaki kredyt i kiedy wziąć?
Skoro zajrzałeś do tego artykułu, oznacza to, że potrzebujesz zastrzyku gotówki, ale nie wiesz, na jaki kredyt się zdecydować. Zakup mieszkania, domu, samochodu czy większy remont? W zależności od celu, na jaki planujesz przeznaczyć środki, masz do wyboru kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Z poniższego artykułu dowiesz się, o jaki kredyt możesz się starać.
Kredyt hipoteczny a gotówkowy – od czego uzależnić wybór?
Różnice pomiędzy jednym a drugim wsparciem finansowym są duże. Kredyty hipoteczne wyjaśniają autorzy artykułów na https://ktory.pl, wymieniając wszystkie najważniejsze wymogi, jakie trzeba spełnić, zaciągając kredyt hipoteczny. Jednym z nich jest konieczność posiadania wkładu własnego w wysokości minimum 10%. Ten wymóg uwarunkowany jest ograniczonym celem, na jaki możesz przeznaczyć uzyskane środki tj. na zakup lub remont nieruchomości. Wysokość wkładu własnego z roku na rok rośnie i obecnie większość banków wymaga aż 20%. Oznacza to, że w przypadku chęci zakupu nieruchomości o wartości 300 tysięcy złotych, musisz dysponować wkładem własnym w wysokości ponad 60 tysięcy złotych. Zatem kwota jest wysoka i rzecz jasna, nie każdy ma na swoim koncie takie wolne środki.
W przypadku kredytu gotówkowego nie jest wymagany wkład własny ani nie ma określonego celu, na jaki możesz go zaciągnąć. Jedynym ograniczeniem jest kwota kredytu. Jeżeli planujesz kupno mieszkania, to kredyt gotówkowy nie pokryje tych kosztów. Maksymalna kwota to 200 tysięcy złotych, lecz większość banków oferuje znacznie mniejszą kwotę. Na remont i urządzenie mieszkania powinno wystarczy.
Kolejna kwestia to sposób otrzymania wypłaty. W przypadku kredytu gotówkowego środki otrzymujesz w całości na konto. Zaciągając hipoteczny, musisz zmierzyć się z bardziej skomplikowaną procedurą. Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera, wówczas pieniądze wypłacane są w transzach, po kolejnym skończonym etapie budowy. Podobnie jest z remontem. Przed wypłaceniem kredytu mieszkanie musi zostać ocenione przez rzeczoznawcę, który oceni faktyczną kwotę, jaką trzeba przeznaczyć na dalszy remont. Ustala harmonogram, a przed wypłatą każdej kolejnej transzy będziesz musiał przedstawić rachunki i faktury z wykonania poszczególnych prac.
Nie można nie wspomnieć o zdolności kredytowej, która w obu przypadkach jest inaczej analizowana. Przy kredycie hipotecznym jest to proces bardzo dokładnej i wnikliwej analizy. Wówczas konieczne jest dostarczenie do banku szeregu niezbędnych dokumentów. Przy kredycie gotówkowym takich formalności nie ma wiele. Oczywiście zdolność kredytowa też jest sprawdzana, a w przypadku konieczności zaciągnięcia większej sumy trzeba dostarczyć zaświadczenie o zarobkach, dokument potwierdzający źródło otrzymywanych dochodów czy podanie ilości członków rodziny na utrzymaniu. Jeśli wiarygodność klienta wzbudza pewne wątpliwości, może być on poproszony o dostarczenie kolejnych dokumentów.
Nie mniej jednak dużo łatwiej jest uzyskać kredyt gotówkowy niż hipoteczny. Ten drugi obłożony jest zaostrzonymi ograniczeniami. Jest to przede wszystkim kredyt celowy, czyli przekazane środki musisz przeznaczyć na cel wskazany w umowie i na nic innego. W przeciwnym razie możesz mieć z tego powodu poważne kłopoty, gdyż bank może to uznać za wyłudzenie kredytu i skierować sprawę do sądu.
Zatem jeśli stoisz przed koniecznością zaciągnięcia kredytu, zastanów się, na co go potrzebujesz oraz ile orientacyjnie pieniędzy musisz na ten cel przeznaczyć. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny oznacza obowiązkowy wkład własny, więc jeśli nie posiadasz wolnych środków, nie składaj nawet wniosku, bo zostanie on z marszu odrzucony.