Jak naprawić podbitkę dachową?
Podbitka dachowa jest stylowa i piękna. W końcu wykonana jest z drewna, które można określić mianem doskonałego w swojej niedoskonałości. Ale z drugiej strony drewno nie jest materiałem uważanym za bardzo mocny czy też trwały i często wymaga naprawy. Dziś doradzimy Wam, jak naprawić podbitkę dachową.
Bo najważniejsza jest konserwacja
Na początek oczywiście musimy przypomnieć, że podbitka wymaga konserwacji, która będzie stanowiła swoistą warstwę ochronną dla tego materiału. Do tego celu warto zastosować produkt niekapiący, dzięki niemu szybko i łatwo zabezpieczycie podbitkę. Ale to nie wszystko, otóż nie będziecie musieli się obawiać, że produkt ubrudzi Wasz taras. Do tego należy też pamiętać, że podbitkę trzeba malować średnio co 4 bądź 5 lat. Dzięki temu będzie zdecydowanie lepiej się prezentować. Ale zyskacie też ochronę przed pleśnią, grzybami czy owadami. Rzecz jasna drewno nie będzie też butwieć. Nim nałożycie farbę, warto byście jeszcze całą powierzchnię podbitki przeszlifowali. Do tego celu użyjcie papieru ściernego o średniej gramaturze. Dzięki przeszlifowaniu powierzchni pozbędziecie się resztek lakieru. Po wyszlifowaniu należy jeszcze odtłuścić całą powierzchnię. Po tym etapie możemy już przejść do procesu renowacji. Tutaj należy zastosować lakierobejcę. Można postawić na taką o konsystencji żelu, gdyż nie będzie ona spływać z nawierzchni. Swoją drogą dobra lakierobejca zapewni też ciekawą estetykę. Nada drewnu połyk i uwydatni rysunek, który przecież jest jedyny w swoim rodzaju. Tego typu produkt wykazuje też odporność na warunki atmosferyczne, ale też zmienne temperatury.
Szybka naprawa podbitki – czy jest możliwa?
Życie potrafi czasem zaskoczyć i to różnymi rzeczami. Na pewno może zaskoczyć koniecznością naprawy podbitki. W końcu wiele osób zapomina, że trzeba sprawdzać jej stan techniczny regularnie. Wymiana całej podbitki nie jest tania, a do tego wszystkiego jest jeszcze niezwykle czasochłonna i trudna. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć warto, a nawet trzeba zabezpieczać podbitkę przed uszkodzeniami. Jeżeli zauważycie, że stan drewna nie jest najlepszy, to powinniście zdecydować się na zeszlifowanie pozostałości lakieru, ale musicie to zrobić aż do warstwy surowego, zdrowego drewna. Do tego celu najpierw użyjcie papieru o dużej gramaturze, a potem dopiero o niewielkiej. Musicie też odpylić powierzchnie i odtłuścić ją. Dopiero, gdy wykonacie te wszystkie prace konieczne jest nałożenie odpowiednich środków ochronnych.
Kilka zdań o środkach ochrony
Na początek podbitkę zabezpieczamy impregnatem. Tutaj polecamy wykonanie nie jednej, a dwóch warstw. Użyjcie to tego celu bezbarwnego, głęboko wnikającego w strukturę drewna produktu. Niestety ten preparat jest bardzo rzadki, a to oznacza, że będzie kapać. Dlatego też należy zabezpieczyć podłogę mocną folią. Ale warto jeszcze zaopatrzyć się w odzież ochronną. Trzeba też uważać, aby produkt nie dostał się do oczy. Stąd niezbędne są gogle, a dla ochrony dróg oddechowych trzeba jeszcze zaopatrzyć się w maseczkę ochronną. Zabezpieczcie też elewacje, niestety zmycie takich środków często jest wręcz niemożliwe, a plamy nie będą prezentować się dobrze.
O czym jeszcze musicie pamiętać?
Oczywiście musicie wiedzieć, że wilgotność drewna poddawanego impregnacji nie może przekraczać 16%. Oznacza to, że do impregnacji najlepiej przystąpić, gdy kilka wcześniejszych dni było słonecznych. Dzięki temu drewno odda wilgoć, którą wcześniej zgromadziło. W innym przypadku Wasza praca może okazać się nieefektywna. To już prawie wszystkie prace, bo zaimpregnowaną podbitkę trzeba jeszcze zabezpieczyć powłoką dekoracyjno-ochronną. Wybierzecie taką, która w swoim składzie ma pigment i filtry UV . Co dzięki niej zyskacie? Na pewno jeszcze lepszą ochronę drewna. Będzie ono jeszcze lepiej chronione przez zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale też szarzeniem i rozkładem. W miejscach, gdzie elementy konstrukcji są uszkodzone można je naprawić, a dokładnie skleić. Do tego celu należy użyć odpowiedniego produktu. Tutaj sprawdzą się profesjonalne kleje do drewna, które zapewniają mocny chwyt, ale też są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.