Jak walczyć z niechcianymi szkodnikami w ogrodzie

Jak walczyć z niechcianymi szkodnikami w ogrodzie?

Sprytni ogrodnicy i działkowcy znają ekologiczne i humanitarne sposoby na szkodniki, jak np. siatka na krety i rośliny, których zapach odstrasza intruzów. Przeciw niektórym insektom potrzebne są opryski. Poznań sposoby na pozbycie się intruzów ze swojego ogródka.

Sposób na małe gryzonie – rośliny, które je odstraszają

Nie tylko ludzie mają swoje preferencje zapachowe. Mają je również myszy, nornice czy inne drobne ssaki, które podgryzają korzenie i liście roślin. Warto więc posadzić w kilku miejscach ogrodu rośliny, których zapach jest dla nich nieprzyjemny – wówczas nie będą się zbliżać. W tej roli sprawdzi się czosnek, wilczomlecz, efektowny kwiat nazywany cesarską koroną lub szachownicą cesarską, nostrzyk i ostrzeń.

Sposoby na ślimaki w ogrodzie

Pokryte skorupkami bezkręgowce – jak i ślimaki nagie – w ogrodzie są bardzo niepożądane. Potrafią dokonać znaczących zniszczeń zwłaszcza w okresie dużej wilgotności, kiedy jest ich najwięcej. W jaki sposób pozbyć się ślimaków? Większość osób, które nie chcą stosować chemicznych środków, po prostu zbiera je i przenosi jak najdalej za ogrodzenie. Jednym z domowych sposobów jest umieszczenie w zagłębieniu naczynia z piwem, najlepiej dodatkowo posłodzonym. Jego zapach przyciąga ślimaki, a te się w nim topią. Na ślimaki stosuje się również przeszkody, które trudno im pokonać i rezygnują z wejścia na rabatki i trawnik (choć nie zawsze to działa). Buduje się więc kilku-, kilkunastocentymetrowe ogrodzenie, które nie przeszkadza w cieszeniu się ogrodem, ale dla małych żyjątek stanowi przeszkodę. Przyda się do tego odpowiednio przycięta i ustawiona pionowo siatka na krety. W niektórych krajach dostępne są miedziane taśmy przeciw ślimakom. W kontakcie z powierzchnią ciała i śluzem szkodnika metal powoduje lekkie porażenie prądem – nieprzyjemne, przez co ślimak wycofuje się skąd przyszedł.

Naturalne opryski i inne sposoby na mszyce

Mszyce to szkodniki szczególnie znienawidzone przez miłośników róż, których krzewy atakują. Jednak mogą zniszczyć również warzywa i inne rośliny ozdobne. Rozmnażają się szybko i potrafią dokonać znacznych spustoszeń. Ekologiczne sposoby na mszyce obejmują rośliny, które je odstraszają. Do spryskania zaatakowanych krzewów i łodyg przydadzą się wodne wyciągi z czosnku i cebuli, zadziała też mniszek lekarski i pokrzywa,. Należy moczyć je w wodzie przez kilkanaście godzin, następnie przelać do butelki ze spryskiwaczem i użyć od razu. Pomiędzy grządkami można posadzić dla odstraszania mszyc, jeśli nie uprawiamy cebuli ani czosnku, lawendę i miętę.

Siatka na krety – by uchronić korzenie i trawę

Krety to ważny element ekosystemu w dzikim środowisku. Ogrodnicy szukają jednak na niego sposobów, gdyż oprócz tego, że zjada duże ilości owadów, sam uszkadza korzenie roślin i pozostawia bruzdy i kopce na trawnikach. Humanitarnym, ekologicznym rozwiązaniem jest siatka na krety, która nie czyni zwierzętom żadnej krzywdy, a tylko trzyma je z daleka. Szczególnie dobrze sprawdzi się na trawnikach, nie przeszkadzając w niczym płytkim korzeniom traw. Siatka na krety powinna zostać położona w ziemi na głębokości około 10 cm. Można to zrobić po usunięciu warstwy gleby i wysypaniu jej na nowo na siatkę albo też można położyć ją i przykryć nowo dostarczoną ziemią ogrodową.

Sposób odstraszanie szpaków w ogrodzie

Pułapka na ślimaki, siatka na krety – to rozwiązania łatwe. W jaki sposób jednak uchronić ogród i sad przed szkodnikiem latającym, do tego inteligentnym i pełnym uroku, który porusza się swobodnie po większym obszarze? Jeśli nie chcemy, by szpaki zjadały nasze czereśnie czy inne owoce, najlepiej zaopatrzyć się w przedmioty hałaśliwe i odbijające światło – szpaki będą ich unikać. Znakomicie w tej roli sprawdzą się metaliczne wiatraczki ozdobne, puste puszki, a nawet plastikowe butelki na patykach, które hałasują poruszane wiatrem.

Pułapka na turkucie podjadki

Turkuć podjadek to szkodnik roślin, którego nikt nie chciałby mieć w swoim ogrodzie. Naturalny sposób na pozbycie się go do wykopanie półmetrowego dołu i zasypanie obornikiem. Przyciągnie on owady, które szukają schronienia na zimę. Należy wiosną opróżnić dół, gdy to możliwe spalić jego zawartość, następnie znów napełnić. Mniej czasochłonne są chemiczne opryski. Nie ma tu prostych rozwiązań jak siatka na krety i strachy na ptaki – turkuć to uciążliwy szkodnik, z którym poradzić sobie trudno.

Roślinne odstraszacze i naturalni wrogowie

Ekologiczny ogród, zwłaszcza na dużej powierzchni i z dala od miasta, można osiągnąć, utrzymując w nim równowagę ekosystemu. Omówiliśmy kilka roślin odstraszających szkodniki, są też takie, które mogą przyciągnąć pożyteczne owady i zwierzęta. Ze ślimakami pomogą poradzić sobie jeże i dzikie ptaki, a na małe gryzonie polują lisy – te jednak też potrafią rozkopać ogród i mogą przenosić pasożyty. Jeśli ogród dziczeje za bardzo, warto korzystać z takich rozwiązań jak siatka na krety, abyśmy mimo wszystko to my mieli kontrolę i wpływ na jego wygląd.

Zobacz też:
1. https://sensis.pl/jak-zamontowac-siatke-na-krety/
2. https://www.femino.pl/jak-pozbyc-sie-kreta-z-ogrodu-wykorzystaj-siatke-na-krety/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij