Czym są i kiedy wykonuje się kotwy gruntowe

Czym są i kiedy wykonuje się kotwy gruntowe?

Kotwy gruntowe to elementy konstrukcyjne wykorzystywane w budownictwie w różnych celach jako zabezpieczenia. Ich możliwości są jednak znacznie szersze, dlatego warto dowiedzieć, do czego służą oraz jakie są ich najważniejsze funkcje i w jakich przypadkach się je stosuje.

Czym są kotwy gruntowe?

Inne nazwy dla kotwy to kołek, kotew, ankra bądź łącznik i odpowiada on przede wszystkim za zespalanie konstrukcji z gruntem poprzez iniekcję (zastrzyk) i przenoszenie sił rozciągających na grunt. Jest to technologia, którą z powodzeniem wykorzystuje się od lat w geotechnice i jest w stanie zabezpieczyć różnego rodzaju obiekty. Kotwy gruntowe składają się z trzech głównych części: głowicy, długości wolnej oraz długości aktywnej i można je podzielić na stałe i tymczasowe, ze względu na to czas ich użytkowania.

Kiedy stosuje się kotwy gruntowe?

Zastosowanie tych elementów budowlanych jest dosyć szerokie i stanowią pewną podstawę w budownictwie. Kotwy gruntowe to jedna z technologii zabezpieczenia skarp, nasypów, zboczy i obudowy wykopów. Znajdują także zastosowanie w konstrukcjach stałych i tymczasowych. Pozwalają na montaż różnego typu ścian oporowych, zabezpiecza się nimi fundamenty, kotwi maszty i słupy. Nierzadko wykorzystywane są też w konstrukcji o charakterze przemysłowym. Zabezpieczają rurociągi, miejsca wykopów, a także na mniejszą skalę kotwią także małą architekturę miejską.

Jak montuje się kotwy gruntowe?

Aby kotwa gruntowa była zamontowana w sposób prawidłowy, praca ta powinna zostać wykonana przez profesjonalną firmę i z zachowaniem najważniejszych zasad działań technicznych. Zanim się ją umiejscowi, konieczne jest wcześniej przeprowadzenie dokładnych badań geotechnicznych, w celu ustalenia warunków gruntowych. Po ich wykonaniu tworzy się projekt kotwienia, a następnie przechodzi do działań. Robi się stabilny otwór w gruncie o odpowiedniej średnicy oraz wymiarach i wypełnia się go cementem, do którego na końcu osadza się cięgno kotwy (lina lub pręt). Po kilku godzinach oczekiwania, możliwe jest dokonanie iniekcji i dopiero wówczas umieszcza się głowicę kotwy, która ulega sprężeniu z aktywną częścią i zabezpiecza w ten sposób obiekt i grunt przed przemieszczeniem i odkształceniem.

Jakie są zalety kotw gruntowych?

Dzięki zastosowaniu kotw gruntowych możliwe jest zabezpieczenie obiektów budowlanych oraz gruntu przed osuwaniem się i zmianą pozycji. W ten sposób wszystko stoi pewnie i nie obawy, że dojdzie do katastrofy budowlanej. Można je zastosować praktycznie na każdym gruncie, oczywiście po wcześniejszym zbadaniu jego właściwości, by móc jak najlepiej dopasować parametry techniczne kotwy. Dzięki nim także budowa wewnątrz wykopu jest o wiele łatwiejsza, ponieważ likwiduje się przeszkody, które by to uniemożliwiały (osypywanie gruntu). Zdecydowanie są one funkcjonalne oraz praktyczne, z racji tego, że ich instalacja jest stosunkowo prosta i szybka. Dodatkowo ingerencja w samą strukturę konstrukcji jest minimalna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij