Hakerzy wracają do korzeni

Dzisiaj komputery, pomimo bardzo wysokiego stopnia ochrony, nie mogą być w pełni bezpieczne. Należy zwrócić uwagę, że złośliwe oprogramowanie czy też inny zainfekowany kody lub trojany są dziś używane w szczególności do kradzieży danych, znajdujących się na dysku twardym. Należy jednak pamiętać, że haker włamujący się na konto firmowe, może je wykorzystać do popełniania przestępstw finansowych.

Jest to bardzo realne zagrożenie, ponieważ dzisiaj włamanie do komputera jest bardzo łatwe, zwłaszcza dla osoby, która umie sobie radzić z oprogramowaniem. Dzięki takiemu podejściu hakerzy, mogą z powodzeniem ominąć wszystkie zabezpieczenia bez wykrycia.

Trudny problem

W ten sposób oprogramowanie nadal funkcjonuje na komputerze, ale nie wykrywa zagrożenia, a w tym czasie zdolny haker po prostu pobiera najważniejsze pliki czy też inne potrzebne rzeczy, po czym znika i nie zostawia śladów. Bardzo wiele osób zajmujących się podobnymi włamaniami, oprócz kradzieży danych, niszczy lub usuwa pliki, przez co firma nie mając zapasowej bazy danych, trafi wiele cennych informacji bezpowrotnie. Współcześni hakerzy starają się działać bardziej klasycznymi metodami, dzięki czemu starają się oni o stwoerzenie polimorficznego wirusa, który pozwoli w bezpieczny sposób na obejście wszystkich zabezpieczeń. Twórcy takiego złośliwego oprogramowania mają bardzo wiele skutecznych narzędzi, które umożliwiają im zbadanie skuteczności własnego wirusa. Analiza wirusa przez osobę atakująca ma przede wszystkim sprawdzić, czy złośliwy kod jest rzeczywiście w stanie wyrządzić odpowiednią ilość szkód, na komputerze ofiary. Największy powodzeniem już od dłuższego czasu cieszą się tak zwane multiskanery, które do poprawnego działania wymagają włączonego trybu online.

Nieświadomość kosztuje

Należy zwrócić uwagę, że bardzo często użytkownik nieświadomy zagrożenia, odbiera tego typu skaner, za pomocne narzędzie w ochronie systemu. Jak dobrze wiemy tego typu rzeczy, działają w zupełnie odwrotny sposób, usuwając wszystkie zabezpieczenia, jakie tylko znajdują się na komputerze. Takie niebezpieczne pliki wędrują dzisiaj bo całym internecie, skutecznie zarażając komputery firmowe, jak i standardowych użytkowników sieci. Zawsze należy mieć świadomość, że my również jesteśmy podatni na takie zagrożenia. Nie są to sprawy, które nas nie dotyczą, ponieważ jako użytkownicy internetu, sami możemy ściągnąć przypadkowo taki złośliwy kod, który narobi nam dużych szkód w komputerze. Polimorficzne zagrożenia to szczególny typ złośliwego oprogramowania, który w obecnych czasach stanowi największe niebezpieczeństwo dla zwyczajnych użytkowników Internetu.

Złośliwy wirus

Wykorzystywane w tym celu trojany oraz inne odmiany wirusów, mają zdolność do duplikacji, przez co bardzo ciężko je usunąć z systemu, zwłaszcza, że zostawiają one specjalne oznaczenie w rejestrze, co pozwala im się odnawiać, co pojedynczy restart komputera. W wielu wypadkach, jedynie formatowanie pozwala nam na definitywne pozbycie się problemu, ale lepiej jest unikać zagrożeń, które pojawiają się w sieci. To najlepsze rozwiązanie, jeśli nadal chcemy bezpiecznie korzystać z internetu, za pośrednictwem naszego komputera. Dlatego jeśli zauważymy dziwną aplikacje, pod żadnym pozorem jej nie instalujmy. Czasem warto zignorować rzeczy, znajdujące się na sieci, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni ich pochodzenia. Lepiej być rozważnym i ostrożnie korzystać z internetu, wtedy jesteśmy bezpieczni i nie musimy obawiać się infekcji komputera.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij