Internet przewodowy a urządzenia mobilne – jak to pogodzić?

Internet przewodowy a urządzenia mobilne – jak to pogodzić?

Dobry internet to podstawowe medium informacyjne współczesnego Europejczyka. Szybkie łącze i dostęp do świata z każdego pokoju naszego domu to coś, do czego większość z nas przyzwyczaiła się przez ostatnią dekadę. Wiele osób wciąż nie decyduje się na szybki internet LTE dostępny w łączonej ofercie wielu operatorów obecnych na polskim rynku usług internetowych. Osoby te wciąż pozostają wierne tradycyjnemu nośnikowi internetu, decydując się na pozostanie przy łączu kablowym. Internet stacjonarny wydaje się jednak nie pasować do urządzeń mobilnych, jednak może z nimi współgrać równie dobrze co internet pakietowy.

Internet kablowy jest wciąż niezastąpiony pod względem niezawodności i prędkości

Gdy infrastruktury dostarczające internet do odbiorców zostały opanowane przez światłowody, oferowane przez dostawców prędkości błyskawicznie wzrosły w ciągu dekady (nawet dziesięciokrotnie), ceny zaś zmalały. Internet kablowy to najbardziej stabilny, niezawodny i szybki rodzaj łącza. Jego główną wadą jest konieczność dołączenia budynku do miejskiej infrastruktury internetowej, co nie zawsze jest możliwe np. przez mieszkanie w małej, odległej od miasta miejscowości. Drugą wadą jest często występująca monopolizacja dzielnic przez jednego lub tylko dwóch operatorów, przez co nie mamy dużego wyboru spośród ofert. Jeśli żadna z dostępnych usług danych operatorów nie jest atrakcyjna, warto zrezygnować z łącza przewodowego na korzyść jego radiowego odpowiednika.

Jak dostarczyć łącze do urządzeń mobilnych? Podłączanie routera Wi-Fi pod internet kablowy

Urządzenia mobilne wyposażone są w maleńkie anteny odbierające bezprzewodowy sygnał internetowy. Aby podłączyć je do internetu, potrzebujemy tylko routera Wi-Fi. Urządzenie to przetwarza i interpretuje sygnał z kabla koncentrycznego oraz rozdziela go pomiędzy urządzenia odbiorcze podłączone do sieci. Dzięki routerowi sygnały są zabezpieczone szyfrowaniem oraz nie mieszają się. Gdy zamawiamy internet, należy upewnić się, iż dołączony do oferty router jest wyposażony w anteny Wi-Fi i działa w standardzie naszych urządzeń. Jeśli posiadamy ich wiele, router powinien obsługiwać częstotliwość 5 GHz.

Dzisiejszy internet radiowy tylko nieznacznie ustępuje swojemu tradycyjnemu odpowiednikowi

Jeszcze dziesięć lat temu na internetowych forach dyskusyjnych w działach dotyczących mediów informacyjnych oraz związanych z nimi problemów aż wrzało od wątków dotyczących usterek internetu radiowego. Urywające się połączenie z siecią, znikający zasięg lub wyskakujące okna dialogowe, informujące o ograniczeniach związanych z dostępem do internetu – tego typu tematy były poruszane bez końca. Wraz z rozwojem technologii informacyjnej internet radiowy stał się poważnym konkurentem swojego kablowego odpowiednika. Router Wi-Fi podłącza się w tym przypadku w niemal identyczny sposób, dla urządzeń mobilnych nie ma zaś różnicy, czy mamy internet kablowy czy radiowy. Należy jednak wciąż ostrożnie wybierać operatorów, ponieważ niektóre przedsiębiorstwa nadal operują na przestarzałych technologiach, które szybko wybiją nam z głowy niezawodny i dobry internet.

Jak wybrać dobrą ofertę i upewnić się, że internet stacjonarny będzie prawidłowo odbierany

Po pierwsze – warto korzystać z rankingów udostępnianych przez serwisy pozwalające sprawdzić prędkość łącza (np. Speed Test). Jeśli dostawca lokalny nie został wyszczególniony na liście rankingowej, warto sprawdzić jego reputację, przeglądając fora dyskusyjne lub pytając się sąsiadów, którzy korzystają z danej oferty. Dobry internet przewodowy charakteryzuje przede wszystkim rozległa infrastruktura i dostępność na terenach podmiejskich. Analogicznie w przypadku medium radiowego – liczy się zasięg przekaźników operatora oraz ich gęstość występowania na mapie. Im więcej, tym lepsza jakość naszego łącza, niezależnie od pogody. Bez względu na to, czy nośnik jest kablowy czy bezprzewodowy, należy brać pod uwagę przede wszystkim stosunek ceny do prędkości. Jeśli mamy do czynienia z dwoma niemal identycznymi ofertami i nie wiemy którą wybrać, warto porównać dostarczane z ofertą urządzenia. Naturalnie wybieramy internet z nowszym i bardziej rozbudowanym modelem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij