Jak spłaca się kredyt Jakie możliwości spłaty kredytu dają banki

Jak spłaca się kredyt? Jakie możliwości spłaty kredytu dają banki?

Zasady udzielania kredytu są jasne – bank pożycza pieniądze na określony cel, które potem trzeba oddać. Proces spłaty rozpoczyna się praktycznie od razu. Ustala się wysokość rat oraz czas kredytowania. W poniższym artykule opisujemy, jak przebiega proces spłaty i jakie możliwości spłaty dają banki.

Kredyt jakikolwiek jest zawsze spłacany z pewną dozą niepewności, ponieważ spłata rozłożona jest na kilka lat i ani bank, ani klient nigdy nie wie, o ile wzrosną stopy procentowe. Również życie samo w sobie jest przewrotne i potrafi wywrócić się do góry nogami w każdej chwili. Dziś możemy mieć dobrze płatną i stabilną pracę, a bank, w którym zaciągamy kredyt, proponuje ofertę na bardzo przystępnych warunkach. Słowem, wszyscy są zadowoleni. A tu nagle, trach! Kryzys gospodarczy, zawierucha polityczna, problemy w pracy, luki w domowym budżecie itp. Dlatego mając na uwadze zmienność życia lepiej ustalić takie warunki kredytu, aby móc spłacić go możliwie jak najszybciej. Jak szybko spłacić kredyt podaje serwis https://top-kredyty.pl, w którym opisano sposoby na skrócenie okresu kredytowania.

Jak spłaca się kredyt?

Podpisując umowę z bankiem, z góry ustala się rodzaj oraz wysokość rat opłacanych w poszczególnych miesiącach. Wtedy wiadomo, kiedy kredyt zostanie spłacony. Do umowy dołączany jest harmonogram spłat. W przypadku przekroczenia wskazanego terminu bank nalicza odsetki karne.

Istnieje kilka metod na spłacanie rat kapitałowo-odsetkowych, mianowicie:

  • przelew na rachunek bankowy,
  • poprzez zlecenie stałe, czyli kwota należna zostaje automatycznie pobierana z konta konkretnego dnia danego miesiąca,
  • polecenie zapłaty tytułem raty kapitałowo-odsetkowej, gdy kredyt został zaciągnięty w innym banku,
  • przekaz pocztowy,
  • wpłata do kasy w banku.

Zdecydowanie najwygodniejszym sposobem jest ustawienie zlecenia stałego w przypadku raty o stałej wysokości (zakupy na raty) lub pobieranie automatycznie z konta osobistego w ustalonym terminie. Wówczas bank sam sobie spłaca kredyt, ściągając z salda na rachunku określoną kwotę.

Czy możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu bez opłat?

Wszystko zależy od rodzaju spłacanego kredytu. W przypadku gotówkowego ulega wówczas obniżeniu całkowity koszt kredytu. Wynika to z ustawy o kredycie konsumenckim. Niższy koszt dotyczy okresu, o jaki skrócony zostanie czas spłaty. Konsument ponosi zatem tylko koszty związane z faktycznym okresem kredytowania, nie ponosi żadnych dodatkowych opłat. Zdarzają się sytuacje, w których banki zastrzegają sobie w umowie prawo do pobrania prowizji za wcześniejszą spłatę. Jeśli spłacamy kredyt hipoteczny o zmiennej stopie procentowej, bank może pobrać prowizję za przedterminową spłatę, ale tylko przez 3 lata od momentu rozpoczęcia spłaty a jej wysokość nie może być wyższa niż 3% wartości spłaconej sumy. Nie mniej jednak jest to opłacalny krok, ponieważ unika się dalszego regulowania odsetek od pożyczonej kwoty i znacznie poprawia się zdolność kredytowa.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij