Klimatyzacja samochodowa — co robić, aby sprawnie działała

Klimatyzacja samochodowa — co robić, aby sprawnie działała?

Klimatyzacja uznawana była za oznakę luksusu, gdyż wyposażone w nią były jedynie wysokiej klasy samochody. Dzisiaj to właściwie standard. Aby dobrze odgrywała swoją rolę, należy o nią zadbać, by mogła służyć przez wiele lat. W poniższym artykule radzimy, jak dbać o klimatyzację w aucie.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Klimatyzacja pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz auta oraz dobrą jakość powietrza. Jest przydatna zwłaszcza w okresie letnim, gdy potrzebujemy szybko schłodzić samochód. Pozwala to zwiększyć koncentrację kierowcy oraz komfort jazdy. Klimatyzacja samochodowa to temat, który zgłębisz, czytając poradniki na https://materla.com.pl. Istnieje kilka sposobów na zapewnienie bezawaryjnego i wydajnego działania klimatyzacji. Z pewnością należą do nich dezynfekcja całego układu klimatyzacji, okresowa wymiana filtra czy czynnika chłodzącego.

Jak dbać o klimatyzację w aucie?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że aby klimatyzacja samochodowa działała poprawnie, konieczne jest regularne wietrzenie auta. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego. W pojeździe podczas upałów temperatura rośnie o kilkadziesiąt stopni. Zanim włączysz klimatyzację, otwórz szeroko drzwi i przewietrz auto. Wystarczy kilka minut. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób wyrównasz temperaturę wewnątrz z tą na zewnątrz, a klimatyzacja szybciej schłodzi powietrze.

Staraj się uruchamiać ją przynajmniej raz w tygodniu, gdyż w jej mechanizmie znajduje się olej rozprowadzany przez czynnik chłodzący. Nieużywany przez dłuższy czas olej osadza się na częściach klimatyzacji i podczas kolejnego uruchomienia sprężarka klimatyzacji nie jest dobrze nasmarowana i może się zatrzeć. Dlatego po dłuższych przerwach, zwłaszcza w okresie zimowym, staraj się włączać ją na przynajmniej 15 minut raz w tygodniu.

Raz w roku zrób przegląd klimatyzacji, podczas którego wymieniany jest filtr kabinowy oraz czyszczony cały układ. Niewymieniany filtr sprawia, że klimatyzacja przestaje chłodzić, a jedynie miesza powietrze.

Z kolei raz na dwa lata wymień osuszacz, ponieważ jego prawidłowe działanie sprawia, że w klimatyzacji nie gromadzi się wilgoć, która jest pożywką dla rozwoju bakterii, grzybów, pleśni i roztoczy. Im większa wilgoć, tym większe zagrożenie, że metalowe części klimatyzacji pokryje rdza.

Zatem odpowiednie użytkowanie klimatyzacji oraz utrzymywanie jej w dobrym stanie zapewni nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim, będzie gwarancją zdrowia. Zanieczyszczona klimatyzacja może być przyczyną infekcji, przeziębień, a nawet potęgować problemy z astmą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij