Na co kredyt gotówkowy a na co hipoteczny

Na co kredyt gotówkowy a na co hipoteczny?

Na pierwszy rzut oka oba te kredyty niewiele się od siebie różnią. Jeden i drugi spłacany jest w ratach, w określonym terminie i udzielany na wybraną kwotę. Oba podlegają opodatkowaniu. Zatem na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu gotówkowego, a na co z hipotecznego? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Na co kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to sposób na szybkie załatanie przysłowiowej dziury w portfelu. Udzielany jest bez żadnych poręczycieli oraz dodatkowych zabezpieczeń. Wypłacone środki można dysponować w dowolny sposób, gdyż nie jest to kredyt celowy zakładający przeznaczenie określonej kwoty na konkretny cel. O tego typu kredyt może ubiegać się każdy, a samo jego udzielenie oraz wysokość kwoty dostosowywane jest do indywidualnej sytuacji klienta. Jednak nie mogą o niego wnioskować osoby o złej historii w BIK. Kredyt gotówkowy to trudny temat, który pomoże ci zrozumieć blog okredyt.pl. Każdy bank bowiem w podczas procedury rozpatrywania wniosku dokonuje oceny zdolności kredytowej, by w ten sposób oszacować czy kredytobiorca będzie w stanie regularnie spłacać raty.

Jak już wspomniano, środki otrzymane z kredytu można przeznaczyć na dowolny cel, a umowa zawierana jest na kreślony czas. Może ona trwać od kilku miesięcy do kilku lat. W tym okresie klient zobowiązany jest spłacać comiesięczne raty, które mogą być równe bądź malejące. Dłuższy okres kredytowania daje szanse na niskie raty, ale niesie za sobą konieczność spłacania odsetek. W przypadku kredytu gotówkowego nie jest konieczne żadne zabezpieczenie ani poręczenie, weksel czy blokada środków na koncie. Wymagane jest jednak oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, gdyż taki dokument umożliwia bankowi dochodzenie swoich praw na drodze sądowej, w przypadku zaprzestania spłaty zobowiązania. Dodatkowo bank pobiera prowizję za udzielenie kredytu, która może być doliczona do kredytu.

Na jaki cel kredyt hipoteczny?

W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego hipoteczny jest produktem, który należy wykorzystać zgodnie z jego przeznaczeniem określonym w umowie. Jest to pożyczka długoterminowa, udzielana tylko przez banki, która ze względu na wysoką kwotę jest zabezpieczona hipoteką na wybrany rodzaj nieruchomości. Jeżeli środki pobrane z takiego kredytu zostaną spożytkowane w sposób inny niż ten określony w umowie, wówczas bank może zażądać zwrotu pieniędzy lub oskarżyć o wyłudzenie kredytu. Dlatego też nazywany jest kredytem celowym.

Z kredytu hipotecznego można sfinansować zakup mieszkania zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, budowę domu, remont lub na doposażenie wybranej nieruchomości, na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w tym samym lub innym banku, modernizacja obecnego domu lub mieszkania. Ze względu na wysokie kwoty na jakie zaciągany jet takie kredyt, okres spłaty trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu lat.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij