rozliczanie podatku samemu

Rozliczanie działalności pomocniczej – co warto wiedzieć?

W wielu przedsiębiorstwach występuje konieczność rozliczania tzw. działalności pomocniczej, co przysparza wiele kłopotów. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące systemu rozliczania kosztów. Oto nasze wnioski.

Działalność pomocnicza – jaka jest jej definicja?

rozliczanie-podatkuNależałoby zacząć od tego czym jest owa działalność pomocnicza. Otóż jej celem jest świadczenie usług na rzecz innych wydziałów czy jednostek w danym przedsiębiorstwie. W ramach takiej działalności usługi, które wytwarzane w większej ilości niż jest to potrzebne mogą być sprzedawane podmiotom zewnętrznym. Działalność pomocnicza świadczona jest przez podmioty pomocnicze działające wewnątrz firmy. Warto wiedzieć w jaki sposób wyodrębniane są jednostki pomocnicze w szpitalach, na uniwersytetach czy w różnego rodzaju instytutach. Przede wszystkim działalność danego działu musi być mierzalna, a koszty świadczeń możliwe do wyceny. Poza tym powinien świadczyć usługi dla większej ilości działów w firmie. Wyodrębnieniu podlegają również wydziały, które podlegają wahaniom jeśli chodzi o koszty w danych okresach rozliczeniowych.

Jakie można wyodrębnić typowe działy pomocnicze?

Każde przedsiębiorstwo działa na różnych poziomach, dlatego do wydziałów pomocniczych można zaliczyć m.in. energetyczne, transportowe, remontowe, świadczące usługi bytowe, wytwórcze, laboratoria badawcze i magazyny. Działalność pomocnicza świadczona jest dla konkretnych jednostek w firmie. Przy rozliczaniu jej koszty odnosi się najpierw do podstawowych wydziałów. Następnie są one rozliczane na produkty bądź usługi.

Jakie są etapy rozliczenia działalności pomocniczej?

Ponieważ rozliczenie działalności pomocniczej jest dość skomplikowanym procesem, standardem jest podział na etapy. Pierwszym z nich jest ustalenie kosztów danego wydziału pomocniczego. Następnie rozliczane są świadczenia pomiędzy poszczególnymi wydziałami pomocniczymi. Może to być dokonywane różnymi metodami, o których za chwilę. Następnie odpowiednia suma kosztów wydziałów pomocniczych rozliczana jest na wydziały produkcji podstawowej oraz działalność pozaprodukcyjną, do której należą koszty zarządu.

Metody kalkulacji i rozliczenia działalności pomocniczej

kalkulatorWarto na samym początku poznać, w jaki sposób dokonywana jest wycena produktów finalnych. Otóż koszty podmiotu pomocniczego dzielone są przez ilość dobra, co daje koszt jednostkowy w przypadku jednorodnego dobra. Ilość zużytych dóbr pomnożony przez koszt jednostkowy daje koszt odbiorcy dobra. Koszty zleceń w tym modelu obciążają odbiorcę. Inną metodą kalkulacji jest metoda bezpośrednia. Tutaj pomijane są koszty pomiędzy jednostkami pomocniczymi, a koszty działalności pomocniczej odnoszone są bezpośrednio do ich odbiorców. Popularna jest również metoda stopniowa. W jej ramach najpierw dokonywane jest rozliczenie wydziału, który nie otrzymuje świadczeń z innych wydziałów pomocniczych. Jego koszty obciążają wszystkich odbiorców usług. Z kolei ten wydział, który rozliczany jest na końcu jest jedynie odbiorcą świadczeń, który nie świadczy żadnych usług pomocniczych. Koszty pomiędzy poszczególnymi działami pomocniczymi mogą być ujmowane również za pomocą metody układu równań. Kolejną metodą jest iteracyjna. Polega na rozliczaniu kosztów na podstawie procentowej struktury rozchodu wszystkich świadczeń. Do rozliczania działalności pomocniczej używana jest także metoda stawek częściowo planowanych i stawek planowanych. Ta ostatnia umożliwia ocenę efektów działania poszczególnych działów. Według tej metody odbiorca obciążany jest kosztami według stawek planowanych, a za wszelkie odchylenia od normy odpowiada świadczeniodawca.

Rozliczanie działalności pomocniczej jest skomplikowanym procesem, który jest zrozumiały dla wszystkich zagłębionych w księgowość. Mysłowice to miasto, gdzie wielu przedsiębiorców korzysta z usług biur rachunkowych w zakresie rozliczeń, a dodatkowo wprowadzane są systemy informatyczne ułatwiające rozliczanie działalności pomocniczej. Dzięki temu wszystkie koszty wzajemne są zawsze ujęte w sposób czytelny i prawidłowy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij