Sposób na zaprojektowanie instalacji elektrycznej w łazience

Nowoczesna łazienka, na pewno jest w stanie sprawdzić się idealnie, na każdej przestrzeni. Trzeba pamiętać, że mimo wszystko nie jest łatwo zaprojektować instalacji elektrycznej w łazience. Oczywiście pewne zasady muszą tam obowiązywać, ponieważ przewody i inne gniazda zasilające podobnie jak urządzenia muszą być odpowiednio zabezpieczone, ponieważ w mokrym środowisku, źle przeprowadzona instalacja łazienki, mogłaby stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osoby użytkującej tego typu miejsce.

Należy mieć świadomość, że mimo wszystko współczesne łazienki, nie służą już tylko do podstawowych celów kąpielowych.

Poprawiamy instalacje w łazience

Dzisiaj, stawia się przede wszystkim na większy komfort użytkowania i zwiększoną funkcjonalność, zwłaszcza że dzisiaj użytkownicy łazienek, po prostu stawiają na pełną nowoczesność, dzięki czemu możemy w małym pomieszczeniu postawić na wiele różnych urządzeń elektrycznych. Do tego typu urządzeń zaliczamy oprawy oświetleniowe, wentylatory, podgrzewacze wody oraz wiele innych urządzeń. Wiele urządzeń, możemy bez problemu wykorzystać w praktyce, ponieważ ostatecznie łazienka posiada wiele różnych gniazd zasilających.

Norma bezpieczeństwa

W nowoczesnych łazienkach, najczęściej mocuje się dwa gniazda zasilające. Oczywiście łazienka zawsze generuje większe zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym niż inne pomieszczenia, ze względu na warunki panujące w takim pomieszczeniu. Należy mieć pewność, że w praktyce projektanci i wykonawcy ogólnych instalacji elektrycznych, stawiają przede wszystkim na normy, które mimo wszystko powinny obowiązywać. Mowa oczywiście o normach bezpieczeństwa, jeśli jesteśmy w stanie zachować odpowiednie zachowanie w łazience, stosując właściwie zabezpieczoną instalację, to wtedy rzeczywiście ryzyko porażenia prądem jest minimalne. To bardzo ważne, ponieważ dobre zaprojektowanie łazienki wymaga przede wszystkim czasu i fachowego podejścia do tematu.

Liczy się odległość

Oczywiście, gdy zaczynamy myśleć o rozmieszczeniu instalacji, to musimy określić w pomieszczeniu, aż trzy normy ochronne. To bardzo ważne, ponieważ w praktyce bezpieczna strefa występuje w miejscu, gdzie stoi wanna, brodzik czy też inna strefa natrysku. W tych miejscach nie powinno istnieć zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym. Łazienka powinna być przede wszystkim zaprojektowana przejrzyście, dlatego umiejętność planowania, zawsze powinna być dla nas na pierwszym miejscu. Oczywiście instalację ogólną, powinno się układać w rurkach czy kanałach ścian. Niektórzy stosują wygodne instalacje podtynkowe, dzięki czemu przewody, nie są widoczne. Przy montażu należy uważać, aby nie uszkodzić żył ochronnych, ponieważ może to być poważny błąd z naszej strony. Uszkodzona żyła bądź żyły, mogą doprowadzić do awarii całej instalacji, wtedy też może wystąpić porażenie prądem elektrycznym. Instalacja powinna być bezpieczna i nie mieć żadnego kontaktu z wodą, ponieważ takie połączenie stanowi prawdziwe zagrożenie. Odpowiednie przestrzeganie zasad, to dzisiaj podstawa, dlatego należy pamiętać o normie bezpieczeństwa. Zawsze trzeba wykonywać połączenie elektryczne zgodnie z życzeniem inwestora. Nowe technologie tworzenia połączeń elektrycznych, to naprawdę ważna rzecz, dla wielu ludzi, dla których łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem. Im lepsza jest technologia, tym większe bezpieczeństwo. Dobrze jest zamontować odłączniki prądu, gdy instalacja przypadkiem zetknie się z wodą, to obwód dzięki małemu urządzeniu automatycznie się wyłączy.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij