Uczymy się bezpiecznego korzystania z internetu

Dzisiaj mniej świadomy użytkownik myśli, że wchodząc do internetu, jest bezpieczny, ale przecież nie do końca tak jest, zwłaszcza jeśli spojrzymy na różnego rodzaju zagrożenia, które mogą się pojawić. Oczywiście internet to przede wszystkim sporo korzyści, ponieważ możemy za jego pomocą załatwić wiele ważnych spraw. Pozwala to w znaczący sposób ułatwić ludzkie życie. W sieci zostawiamy numery kart kredytowych, nasze dane osobowe oraz wiele innych ważnych danych, które potencjalnie są szyfrowane i nikt nie powinien ich widzieć oprócz nas samych.

Oczywiście nie do końca jest tak różowo, ponieważ bez odpowiedniej ochrony, nasz komputer jest jak otwarta księga dla osób, które potrafią ominąć proste zabezpieczenia i przeniknąć do naszego komputera, wysyłając jednocześnie dane z naszego sprzętu. Jest to bardzo niebezpieczne dla samego użytkownika i dzisiaj tego typu ataki, są bardzo częste i każdy z nas może stać się ofiarą.

Problem z wirusami

Komputery bardzo często łapią wirusy w tym niebezpieczne trojany, które potrafią otworzyć wiele nieużywanych portów, dzięki czemu oszukują system bezpieczeństwa i wchodzą tylną furtką do naszego komputera. Ich działanie może spowolnić naszą maszynę i jeśli odczuwamy drastyczny spadek wydajności komputera, to prawdopodobnie nasz system został zainfekowany. W takich wypadkach nie możemy zwlekać, tylko powinniśmy ściągnąć dobry program antywirusowy i szybko przeskanować system, zanim wirusy nie wyrządziły poważnych szkód. Jeśli będziemy zwlekać, to istnieje duża szansa, na utratę ważnych danych, lub przejęcie ich przez niepowołaną osobę. Na tego typu ataki najczęściej narażone są przedsiębiorstwa, które oprócz tradycyjnego antywirusa, stosują inne, równie dobre i skuteczne środki bezpieczeństwa. Sieć w znanej firmie musi być lepiej zabezpieczona, ponieważ ochrona ważnych danych jest tym bardziej wskazana. Jednak hakerzy i osoby zajmujące się łamaniem zabezpieczeń, nawet wtedy są w stanie poradzić sobie z takim wyzwaniem. Niestety włamania są coraz częstsze a osoby dokonujące takich rzeczy, mają opanowaną wiedzę do perfekcji. Oczywiście możemy utrudnić im zadanie, najlepiej jest unikać dziwnych witryn internetowych i nie pobierać podejrzanych plików, nawet jeśli są one wysłane na naszego e-maila.

Duże wsparcie aplikacji

Oprogramowanie antywirusowe, na pewno jest bardzo pomocne w blokowaniu takich ataków, ale nie jest to tak naprawdę 100% skuteczności, ponieważ nawet najlepszy program może nas zawieść. Należy jednak przestać się obawiać, ponieważ sygnatury wirusów i innych zagrożeń, są cały czas na bieżąco aktualizowane. Człowiek cały czas szuka skutecznej broni na hakerów, którzy stają się coraz bardziej bezwzględni i kasują dane, po ich uprzednim wykorzystaniu. Jeśli będziemy trzymać się zasad i nie odwiedzać dziwnych miejsc, to szansa, że zainfekujemy komputer, jest o wiele mniejsza. Jeśli chcemy mieć gwarancję bezpieczeństwa, to powinniśmy cały czas skanować nasz system w poszukiwaniu śladów infekcji i najlepiej zrobić to przy pomocy kilku programów zwalczających zagrożenia.

Większe bezpieczeństwo

W ten sposób zwiększymy nasze bezpieczeństwo w sieci, co dla wielu osób, jest ważnym działaniem. Pamiętajmy, internet nie musi być dla nas miejscem, gdzie czyhają na nas zagrożenia pod warunkiem, że będziemy ich rozsądnie unikać. Pamiętajmy, bezpieczeństwo może być jedynie iluzją, zwłaszcza jeśli nie posiadamy żadnych antywirusów czy innych środków ochrony. Warto zabezpieczyć komputer, ponieważ w ten sposób chronimy zawarte na nim dane.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij