Wymienniki ciepła czy solary – co i dlaczego lepiej sprawdzi się do ogrzania basenu?

Wymienniki ciepła czy solary – co i dlaczego lepiej sprawdzi się do ogrzania basenu?

Basen jest ciekawym elementem ogrodu, w którym można spędzać każdą wolną chwilę, wykorzystując akcesoria basenowe. Aby jednak mógł spełniać tę funkcję, musi być dobrze zaplanowany oraz wykonany. Nie ma tutaj miejsca na jakiekolwiek niedoróbki, czy elementy, które stały się częścią tej instalacji przypadkowo.

Niewielu z nas na samym początku rozważa dogrzewanie wody w basenie. Jest to spory błąd, ponieważ w naszym klimacie nie występują rekordowe upały, dlatego nagrzanie wody w basenie wymaga czegoś więcej. Nie jest to oczywiście jedyny aspekt, o który trzeba zadbać, ale można uznać go za kluczowy wśród pomijanych, bo na szczęście o filtracji większość z nas pamięta.

Czy warto dogrzewać basen ogrodowy poliestrowy?

We wstępie wykazaliśmy, że wielu z nas zapomina o tym, że naprawdę ciężko jest utrzymać komfortową temperaturę wody. Oczywiście, wiele osób w tym momencie pomyślało sobie o podstawowych prawach termodynamiki, które mówią, że im większa objętość cieczy, tym wolniej ona stygnie. Oczywiście to prawda, ale najpierw tę wodę trzeba do pewnej temperatury rozgrzać i w tym modelu odbiornikiem ciepła, było tylko powietrze, a co z ziemią?

Dodatkowym argumentem jest fakt, że z dogrzewanego basenu poliestrowego można również korzystać w innych porach roku niż lato. Mowa tutaj nawet i o zimie, ponieważ istnieją systemy grzewcze, które poradzą sobie z ogrzaniem dowolnej objętości wody, ale w przypadku tej pory roku ważne jest również nadmierne parowanie, które wiązać się będzie z koniecznością ciągłego uzupełniania płynu w basenie.

Solary – czy to dobra inwestycja?

Osoby zainteresowane ogrzewaniem wody w basenie, często starają się wybrać możliwie najtańszy w eksploatacji system grzewczy. W takim wypadku ciekawym rozwiązaniem są panele słoneczne, których normalnie nie zalicza się do akcesoriów basenowych. Przy aktualnym postępie technologicznym umożliwiają one na dogrzewanie wody, niezależnie od temperatury otoczenia, a także natężenia światła słonecznego, co w uproszczeniu sprowadza się do faktu, że panele słoneczne zadziałają również w zimowy, mroźny, pochmurny dzień. Oczywiście ilość tworzonego w ten sposób ciepła, będzie dużo niższa niż w przypadku letniego słońca, ale i tak, w ten sposób uda się choć podtrzymać komfortową temperaturę wody.

Rodzaje wymienników ciepła

Do efektywnego ogrzewania wody, można wykorzystywać również wymienniki ciepła, które pobierają w okresie letnim ciepło z otoczenia, a w zimowym z ziemi. Służą do tego specjalne odwierty, w które wpompowywane jest powietrze albo ciecz, które odbierają ciepło z ziemi. W podobny sposób działają na przykład jeziora czy stawy. Woda przy dnie, w ich najgłębszych miejscach jest najcieplejsza, ponieważ ogrzewa ją ziemia. Co równie ważne, wymienniki tego typu są naprawdę wydajne, a ich sprawność sięga dziewięćdziesięciu pięciu procent. Warto tutaj nadmienić, że układy ze stuprocentową sprawnością nie istnieją.

Połączenie, ku pełnej niezawodności

Jeśli jesteśmy pewni, że chcemy korzystać z naszego basenu ogrodowego poliestrowego cały rok, powinniśmy pomyśleć o połączeniu dwóch tych metod ogrzewania. Uzyskamy wtedy układ grzewczy, które jest w pełni niezależny od otoczenia. Oczywiście czerpie z niego niejako energię do ogrzewania wody, ale może to zrobić na wiele niezależnych sposobów, przez co staje się w pełni autonomiczny. Jeśli chodzi o koszty, będą one wyższe niż w przypadku zainstalowania jednego z modułów grzewczych. Tutaj stawiamy jednak na wygodę użytkowania oraz fakt, że nadmiar energii może posłużyć do ogrzewania akcesoriów basenowych, ciepłej wody użytkowej czy samego budynku. Zapobiegniemy wtedy jakimkolwiek stratą energii.

Podsumowując, ciężko bezpośrednio i jednoznacznie stwierdzić, który system ogrzewania ciepłej wody użytkowej okaże się bardziej wydajny w przypadku konkretnego basenu, ponieważ trzeba uwzględnić tutaj takie czynniki jak: klimat, wielkość basenu oraz nasze wymagania dotyczące samej temperatury wody w basenie. Dla jednych lepsze będą solary dla innych wymienniki ciepła – warto zatem zgłębić temat bardziej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij