Zarządzanie pracą magazynu – system WMS

Zarządzanie pracą magazynu – system WMS

Praca w magazynie dawno przestała być zawodem traktowanym marginalnie. Dziś w magazynach pracują ludzie silni fizycznie, ale przede wszystkim potrafiący korzystać z wyspecjalizowanych urządzeń i programów do zarządzania magazynem. Ludzie odpowiedzialni, systematyczni, komunikatywni, otwarci na nowoczesne rozwiązania. Ich pracę wspiera system WMS. Wspiera, czyli ułatwia i przyspiesza wykonywanie zadań.

Procesy zachodzące w magazynach

Praca w małym magazynie różni się od pracy w ogromnym centrum logistycznym, jednak kolejność procesów magazynowych jest zwykle taka sama: rozładunek i przyjmowanie towaru, rozmieszczenie w magazynie i bezpieczne przechowywanie, kompletacja zamówień, a na końcu wydanie towaru z magazynu/wysyłka. W małych magazynach we wszystkich procesach mogą brać udział te same osoby. W większych zakładach dąży się do podziału pracy i wskazuje osoby odpowiedzialne za przebieg danego procesu. System WMS został stworzony z myślą o wsparciu wszystkich procesów magazynowych i wykluczeniu błędów ludzkich na każdym z etapów pracy przedsiębiorstwa. Wykorzystywany jest także podczas inwentaryzacji.

Wdrożenie systemu WMS – korzyści

Na rynku dostępne są uniwersalne oprogramowania do obsługi magazynu, które z łatwością da się zintegrować z systemem sprzedażowym czy produkcyjnym. System WMS warto wdrożyć niezależnie od wielkości magazynu i ilości zachodzących w nim procesów. Korzyści z wdrożenia oprogramowania szybko staną się zauważalne. Jakie to korzyści? Przede wszystkim system WMS (autorski system zamówisz ze strony producenta) można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta, zatem klient otrzymuje narzędzie, które nie jest uciążliwe w obsłudze i rzeczywiście poprawia sposób funkcjonowania jego magazynu.

Oprogramowanie WMS doskonale współpracuje z wieloma urządzeniami do wydruku i odczytu kodów kreskowych (drukarki kodów kreskowych, czytniki, kolektory danych itd.). Umożliwia jednoczesną realizację wielu zleceń, a zatem znacznie przyspiesza wydawanie zamówień. Pomaga śledzić i inwentaryzować towar w magazynie, w tym opakowania zbiorcze. Pomaga monitorować pracę poszczególnych pracowników i ułatwia rozdzielanie zadań. Niektóre funkcje systemu mogą być dostępne dla pracowników najniższego szczebla, inne dla ich przełożonych. Co istotne, wszelkie informacje przetwarzane są w czasie rzeczywistym, zatem nie dochodzi do błędów z powodu niedoinformowania.

System WMS – rewolucja w magazynie?

Systemy WMS będą swoistą rewolucją w magazynach, w  których dotychczas nie działały żadne systemy informatyczne. Takie magazyny są już jednak rzadkością. Zwykle możliwa jest integracja nowego oprogramowania z tym, jakie wykorzystywane było do tej pory. Takie rozwiązanie zapobiega powstaniu chaosu i dezorientacji pracowników. Zmiany wprowadzane są stopniowo i bardzo szybko poprawiają komfort pracy. System WMS sprawia, że zwiększa się wydajność pracy pracowników, dochodzi do eliminacji dotychczas często powtarzanych błędów, a kontrola stanów magazynowych możliwa jest w każdym momencie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij