Budowanie własnej wartości i pewności siebie
Wiele obecnie mówi się o krzywdzących stereotypach o kobietach, niższych zarobkach, promowaniu wyglądu kobiet w mediach społecznościowych czy nurcie „body positivity”. Media chętnie poruszają tematykę emocjonalności kobiet, które mają naturalną potrzebę mówienia o uczuciach i ekspresyjnego ich wyrażania. Sytuacja wygląda całkowicie inaczej w przypadku mężczyzn. Dalej panuje stereotyp „toksycznej męskości”, w której to panowie powinni być silni i niezłomni, nie wolno im okazywać słabości ani dzielić się problemami z innymi. Czas zmienić podejście do psychologii mężczyzn.
Psychologia mężczyzn – budowanie własnej tożsamości
Oczekiwania względem mężczyzn płynące z otoczenia mogą być przytłaczające. Zarabianie na rodzinę, zachowanie atrakcyjnej sylwetki, znalezienie czasu na hobby i utrzymanie romantycznej relacji z żoną to ważne obowiązki, ale każdemu zdarza się wypalenie zawodowe bądź kryzys życiowy. Mężczyźni często jednak nie potrafią dopuścić do siebie tej myśli. Z kondycją psychiczną płci męskiej dzieje się coraz gorzej. Tłumione zmartwienia prowadzą do rozwoju skrywanej depresji, ucieczki w nałogi, apatii, pasywności oraz braku zaangażowania i radości z życia. Trzeba dać sobie pomóc – jeśli nie swojej kobiecie, to specjalistom, którzy pomogą w budowaniu własnej tożsamości.
„Nie będę o tym rozmawiać” – takie zdanie często można usłyszeć z ust mężczyzn, kiedy coś ich trapi. Niektórzy mężczyźni mają trudności z rozmowami z innymi, zwłaszcza mężczyznami, o swoich uczuciach, doświadczeniach i zmaganiach. Może pojawić się strach lub wahanie, że otwarcie się na drugiego człowieka będzie oznaczało ukazanie słabości. Inni mogą uznać dzielenie się swoimi uczuciami i „bycie emocjonalnym” jako coś, co robią tylko kobiety i dlatego nie rozmawiają. Jednak dzielenie się swoimi przemyśleniami i zmartwieniami nie jest zarezerwowane jedynie dla kobiet – to cecha ludzka i każdy potrzebuje się czasem „wygadać’.
Fundacja Republikańska na pomoc psychologii mężczyzn
Fundacja Republikańska powstała w 2009 z potrzeby serca. Tworzą ją eksperci, analitycy i miłośnicy psychologii, których łączą podobne wartości: wspólne dobro, bezinteresowne zaangażowanie w życie publiczne i gotowość na wyzwania. To osoby aktywne społecznie, które chcą mieć wpływ na funkcjonowanie naszego kraju i często łączą rolę polityka i rodzica, PR-owców i społecznika czy sąsiada i urzędnika. Cele przyświecające Fundacji Republikańskiej to troska o lepsze jutro, rozwój osobisty jako droga do szczęścia i otwarte mówienie o problemach państwa. Fundacja organizuje Kongresy Republikańskie, gdzie dyskutuje się o wyzwaniach na dekady w swobodnej atmosferze.
Portal Fundacji Republikańskiej powstał, aby zwrócić uwagę na problematykę psychologii mężczyzn. Mało mówi się o płci męskiej w zakresie budowania własnej tożsamości czy radzenia sobie z problemami – witryna jestespotrzebnychlopie.org ma być formą wskazówki na zbudowanie u Panów chęci i determinacji do rozwiązywania problemów. Można znaleźć na stronie liczne wykłady, które prezentują popartą naukowymi źródłami wiedzę na temat życia w związku i psychologii mężczyzn. Wykładowcy cechują się profesjonalizmem i autentycznością, bo często sami zetknęli się z poruszanymi na wykładach problemami. Na stronie Fundacji nie brakuje również merytorycznych felietonów z zabawnymi anegdotami, rzeczowych poradników czy inspirujących podcastów.