utylizacja-komputerow

Co dalej z elektrośmieciami

Gdzie wyrzucić zużyty telefon komórkowy? Albo zepsuty komputer? Wiele z nas ma opór przed wyrzuceniem sprzętu elektronicznego na śmietnik. I bardzo dobrze, intuicja nas nie myli, obecnie za wyrzucenie telewizora do śmietnika grożą kary. Jest to po prostu nieekologiczne. A zatem gdzie wyrzucić elektrośmieci?

Kto utylizuje komputery?

Ustawa z dnia 11 września 2015 roku zakazuje wyrzucania elektrośmieci do zwykłego kontenera. Za niedostosowanie się do zakazu grozi grzywna około 5000 zł. Jednak większość z nas nie zna się na utylizacji sprzętu elektronicznego i komputerów. Dlatego oddajmy sprzęt do specjalnego punktu zajmującego się odbiorem zużytego sprzętu. Jednak z rozwagą wybierzmy firmę – niech zawiera ona odpowiednie certyfikaty i pozwolenia, czyli dokumenty zezwalające na utylizację i recykling elektroniki oraz na niszczenie danych. Dokumenty te są wydawane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dobra firma świadczy też usługi o zasięgu ogólnopolskim i oferuje szybką realizację usług.

Demagnetyzacja za pomocą impulsu magnetycznego

Demagnetyzacja to trwałe usunięcie danych. Zastosowana tutaj zostaje specjalna technologia impulsu magnetycznego, która zmienia strukturę sprzętu. Po usunięciu danych firma wystawia dokumenty potwierdzające, że nośnik elektroniczny został zniszczony. Kolejnym etapem magnetyzacji jest utylizacja. Tu również wystawiane jest potwierdzenie. Co można zniszczyć? Taśmy magnetyczne, nośniki USB, dyskietki i twarde dyski.

Recykling sprzętu elektronicznego

To bardzo ekologiczna metoda pozbywania się elektroodpadów. Polega na przetworzeniu sprzętu. Odpowiednia firma zajmuje się odbiorem elektrośmieci a także sprzętu biurowego, komputerowego. Przetwarzane są też kable, złomy, medyczny sprzęt czy gaśnice. Celem recyklingu jako takiego jest zmniejszenie ilości odpadów oraz ograniczenie zużycia surowców naturalnych. W wielu przypadkach można odzyskać surowce z odpadów i wykorzystać je do produkcji nowych towarów. Recykling sprzętu elektronicznego to dla wielu osób nie tylko obowiązek ale i styl życia.

Fizyczne niszczenie nośników

Nośniki danych takie jak taśmy magnetyczne, karty kredytowe, dyskietki, dyski twarde, płyty DVD, płyty CD, nośniki USB mogą zostać zniszczone metodą fizyczną. Metoda ta polega na automatycznym rozcięciu nośników na paski. W ten sposób można pozbyć się śmieci na miejscu – firma niszczy dyskietki u Ciebie w domu albo w firmie poprzez odbiór zużytego sprzętu.

Jak to zrobić?

Firmę zajmującą się recyklingiem, utylizacją komputerów i niszczeniem elektrośmieci najprościej jest znaleźć w internecie. Profesjonalna firma na pewno posiada witrynę www, gdzie oferuje swoje usługi. Firma taka odbiera odpady takie jak sprzęt elektroniczny, elektryczny, sprzęt RTV i AGD, sprzęt biurowy i komputerowy. Wchodzimy na stronę takiej firmy i wypełniamy formularz zgłoszeniowy. Można tez skontaktować się z biurem obsługi klienta. Na stronie znajdziesz także stacjonarny punkt zbiórki. Warto też dodać, że przekazanie sprzętu jest bezpłatne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij