Dlaczego system operacyjny zwalnia? Najczęstsze przyczyny
Utrata wydajności sprzętu komputerowego to bardzo powszechnie występująca usterka, z którą mają na codzień do czynienia eksperci IT. We Wrocławiu niemal każdy informatyk oferujący swoje usługi wspomina o możliwości przyspieszenia systemu operacyjnego, jednak czy faktycznie wymaga to pomocy profesjonalisty? Aby ocenić to należy spojrzeć na problem całościowo, biorąc pod uwagę także jego przyczyny.
W przypadku wystąpienia tego typu usterki najlepszym wyjściem jest wezwanie eksperta, jednak w większość przypadków można poradzić sobie samemu. Awarie związane ze spowolnieniem komputera mogą wymagać rozbierania obudowy, ponieważ są często związane ze złym podłączenie chłodzenia lub obecnością grubych warstw kurzu.
Choć ceny usług IT we Wrocławiu bywają różne, samodzielne kupno maty i opaski elektrostatycznej koniecznych do bezpiecznego demontażu jednostki może wymagać nakładów finansowych równych dokonaniu naprawy przez profesjonalistę. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny spowolnienia komputera i kiedy należy wezwać ekspertów?
Łagodne zaburzenia pracy komputera wynikające z obecności kurzu
Bardzo często spowolnienie komputera jest spowodowane niezbyt częstym oczyszczaniem elektroniki z kurzu. Większość użytkowników czyści jednostkę zbyt rzadko, a część z nich w ogóle o tym zapomina. Problem ten można wykluczyć właściwie bez rozbierania obudowych komputera, ponieważ czujniki temperatur znajdujące się wewnątrz wyświetlają dane termiczne na ekranie LCD znajdującym się często z przodu obudowy. Jeśli komputer nie ma dodatkowego ekranu na obudowie warto ściągnąć program pobierający dane ze wszystkich czujników (np. AIDA32 lub SpeedFan). Temperatura CPU w spoczynku nie powinna przekraczać zwykle 50 stopni Celsjusza.
Jeśli ma to miejsce warto rozmontować jednostkę i dokładnie oczyścić z kurzu. Samodzielne czyszczenie komputera z kurzu wymaga posiadania akcesoriów antystatycznych, odpowiedniego zestawu wkrętaków oraz sprężonego powietrza w puszce. Należy wspomnieć, iż odkurzanie powinno odbywać się na otwartej przestrzeni lub w specjalistycznym pomieszczeniu. Kurz może wywołać silną reakcję u osób uczulonych, dlatego należy się upewnić, iż nie znajdują się w tym samym pokoju. Czyszczenie komputera to masa zachodu, i niekiedy warto po prostu zlecić to dobrze firmie IT we Wrocławiu.
Zakłócenia spowodowane złośliwym i nadmiarowym oprogramowaniem
Bardzo często komputery stacjonarne oraz laptopy padają ofiarą chomikowania dużych ilości zbędnych danych, a co gorsza – aplikacji stale działających w tle. Niedoświadczeni użytkownicy komputerów bardzo często ufnie klikają formularze podsuwane im na ekranie. W rzeczywistości automatycznie zaznaczone opcje mogą okazać się zupełnie niepotrzebne, a wręcz szkodliwe. Pozostawienie ich odhaczonych zwykle kończy się instalacją dodatkowych programów oraz dodatków do przeglądarek, które stale działają w tle i nierzadko bardzo głęboko zakorzeniają się w systemie operacyjnym.
Nowoczesne programy wykluczają na szczęście konieczność korzystania z usług ekspertów IT we Wrocławiu. Poza aplikacją oczyszczającą śmieci z dysku warto zainwestować w program antywirusowy. Najpopularniejsze i najlepiej oceniane programy anti-malware w kooperacji z antywirusami są w stanie zapewnić najważniejsze aspekty bezpieczeństwa komputerowego oraz pomogą usunąć zbędne i natrętne dodatki do przeglądarek.
Inne przyczyny spowolnienia pracy systemu operacyjnego
Powyżej zostały wymienione dwie najczęstsze przyczyny spowolnienia komputera. Należy jednak wskazać także bardziej niepozorne i trudne do zidentyfikowania dla laika usterki. Warto zacząć od zagadnienia zacinającego się kursora myszki. Poza problemami z oprogramowaniem może to zostać spowodowane przez zwyczajne uszkodzenie sensora optycznego lub kabla.
Aby wykluczyć to, należy odwrócić myszkę i zobaczyć czy poza typowym migotaniem w pewnych momentach nie wyłącza się całkowicie. Często podobne problemy mają miejsce w momencie podłączenia wyświetlacza o bardzo dużej rozdzielczości do komputera z kiepskimi parametrami karty graficznej.
Czy warto samodzielnie naprawiać komputer?
W przypadku usterek samego oprogramowania zwykle nie ma sensu narażać się na koszta związane z zamówieniem pomocy IT we Wrocławiu. Z usług informatyka warto skorzystać jednak, jeśli usterka wiąże się z zakurzeniem lub fizycznym uszkozdzniem podzespołów jednostki. Samodzielne rozbieranie może nie tylko skończyć się spaleniem elektroniki, lecz także porażeniem prądem.