Jak dostać kredyt odnawialny

Jak dostać kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to sposób, aby uzyskać stały dostęp do dodatkowych środków. Jak go otrzymać? O czym pamiętać, korzystając z kredytu odnawialnego? Przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć o tym produkcie bankowym.

Na czym polega kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny jest to produkt bankowy powiązany z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Powiększa sumę środków na koncie o określoną kwotę, z której można dowolnie korzystać (przy czym nie można go mylić z debetem, różnice między tymi produktami jeszcze wyjaśnimy). Jest to dodatkowy limit, którym dysponuje klient. 

Bardziej szczegółowo kredyt odnawialny wyjaśnia go2kredyt.pl, my natomiast przedstawimy prosty przykład. Jeśli na twój rachunek bankowy wpływa co miesiąc wynagrodzenie w wysokości 3 000 zł, a podpisałeś umowę o kredyt odnawialny na 2 000 zł, to łącznie będziesz mieć do dyspozycji 5 000 zł. A czemu taki kredyt określany jest jako odnawialny?

Z limitu zaczynasz korzystać, gdy skończą się twoje własne środki na koncie. Jednocześnie, gdy w kolejnym miesiącu zarejestrowana zostanie ponowna wpłata na konto (np. otrzymasz wynagrodzenie), kwota wypłacona w ramach kredytu odnawialnego zostanie automatycznie spłacona.

Co istotne, odsetki wylicza się wyłącznie od wykorzystanego zadłużenia, co oznacza, że jeśli twój limit odnawialny wynosi 2 000 zł, a ty wydałeś wyłącznie 500 zł, to od tej kwoty naliczone zostaną odsetki. Choć… niekoniecznie. Wiele banków, aby zachęcić do korzystania z tego produktu, określa tzw. okres bezodsetkowy. Jeśli przed ustalonym terminem spłacisz kredyt odnawialny, nic za niego nie zapłacisz. 

Jak otrzymać kredyt odnawialny?

Aby otrzymać kredyt odnawialny, należy złożyć odpowiedni wniosek w banku. Co istotne, produkt ten dołączany jest do ROR, a więc posiadanie konta jest niezbędne, aby mógł zostać przyznany.

To, czy dostaniesz kredyt odnawialny oraz w jakiej wysokości, zależy od twojej zdolności kredytowej. Najczęściej umowa podpisywana jest na rok i może być automatycznie przedłużona po upływie tego czasu, o ile nie zostanie przez ciebie wypowiedziana. 

Jeśli się zdarzy, że kredyt odnawialny nie będzie regularnie spłacany, bank może nie odnowić ci limitu na kolejny okres. W takim wypadku trzeba też całkowicie spłacić zadłużenie. 

Kredyt odnawialny a debet – różnice 

Kredyt odnawialny często mylony jest z debetem, a są to dwa zupełnie różne produkty bankowe, działające na innych warunkach. 

Kredyt odnawialny, linia kredytowa, jest to pula środków, która zwiększa saldo rachunku o określoną kwotę. Można nią dowolnie dysponować, jedynym warunkiem, jest regularna spłata, umożliwiająca ponowne korzystanie z limitu. Aby otrzymać kredyt odnawialny, trzeba podpisać odrębną umowę.

Natomiast saldo debetowe to dodatkowo usługa na koncie bankowym, która uruchamiana jest przez bank. Umożliwia przekroczenie puli dostępnych pieniędzy na ROR. Czyli, jeśli na twoim koncie jest 10 zł, a chcesz dokonać zakupu za 50 zł, będzie to możliwe. Debet spłacany jest najczęściej podczas zasilania rachunku. Podsumowując, jest to ujemne saldo na ROR, a jego maksymalną wysokość określa bank, zwykle na podstawie dochodów. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij