Jak należy przygotować auto do przeglądu – praktyczne porady

Sam przegląd to głównie podstawowe czynności jak : sprawność świateł (łącznie z ustawieniem), czy stanu ogumienia (minimalna głębokość bieżnika to 1,6mm, gdzie zalecana 2,2mm), działanie układu hamulcowego,czy  kierowniczego, amortyzatorów oraz składu spalin. Działanie układu hamulcowego a także kierowniczego na teście sprawdza się w warunkach kontrolowanych.

Przegląd samochodu, jest nie tylko niezbędnym wymogiem, którego przeprowadzenie należy mieć w dokumentacji, ale jest to czynność niezwykle ważna i istotna, nie tylko dla kierowcy samochodu, oraz jego pasażerów, ale także względem bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego.

Przeprowadzanie takiej kontroli, można porównać do profilaktycznych badań lekarskich, bądź przeglądu dentystycznego. Im wcześniej zostanie wykryta usterka, tym większe prawdopodobieństwo, iż można ją naprawić, bądź uszkodzoną część wymienić, a tym samym nie narażać siebie i innych na nieprzyjemne zdarzenia, które mogłyby mieć miejsce w momencie, gdyby do ujawnienia się tej usterki doszło w czasie jazdy, co mogłoby mieć tragiczne skutki. Do przeglądu samochodu, warto się jednak odpowiednio przygotować. 
 

Jak powinien być przygotowany samochód do przeglądu?

 

–  pomimo, iż nie jest to wymóg oficjalny, warto zatroszczyć się, aby samochód był w miarę czysty
– kierowca powinien mieć dowód rejestracyjnym, który może okazać
– jeśli samochós jest wyposażone w instalację gazową LPG,  to wówczas niezbędne jest posiadanie dokumentów (legalizacji) odnośnie zamontowanego zbiornika gazu
– samochód powinien być sprawne technicznie
– auto powinno posiadać na wyposażeniu obowiązkowo gaśnicę a także trójkąt ostrzegawczy
– w przypadku, gdy w samochodzie jest zamontowany hak, to oczywiście powinno to być odpowiednio odnotowane w dowodzie rejestracyjnym

– jeśli samochód jest zarejestrowany jako pojazd ciężarowy , to  wówczas obowiązkowo musi mieć zamontowaną przegrodę bagażową ( kratkę )
– na każdej z osi pojazdu należy mieć założone takie same opony – ten sam rodzaj bieżnika oraz producenta
– oczywiście samochód musi posiadać dwie tablice rejestracyjne, naklejkę na szybie czołowej wraz  nr rejestracyjnym tabliczkę znamionową
– auto nie powino posiadać żadnych wystających ani ostrych krawędzi
– auto nie może wykazywać cech różnych domowych przeróbek, które to są niezgodne z homologacją pojazdu
– szyba czołowa oraz boczne przednie nie mogą być zaciemnione

Co jest kontrolowane i sprawdzane w czasie przeglądu?

 

Jedną z głównych rzeczy, którą sprawdzi diagnosta, jest funkcjonowanie samochodu. Musi ono być całkowicie sprawne. W przypadku, gdy samochód ma reflektory halogenowe, muszą one działać. Sprawdzane jest także odpowiednio prawidłowe ustawienie świateł.

Oceniany jest również stan ogumienia. Diagnosta zleci wymianę opon, wtedy gdy widoczne są na nich specjalne wskaźniki informujące o zużyciu, bądź głębokość bieżnika będzie mniejsza niż 1,6 mm. W czasie oględzin samochodu diagnosta sprawdza stan szyb a także karoserii. Pęknięta szyba bądź też mocno skorodowane nadwozie spowodują, iż auto nie przejdzie pozytywnie przeglądu.

Następnie sprawdzane są także hamulce na stanowisku rolkowym. Pomiar siły hamowania na stanowisku rolkowym umożliwia ocenę stanu układu hamulcowego. By pojazd przeszedł pomyślnie przegląd techniczny, wskaźnik skuteczności hamowania hamulca roboczego ma wynosić powyżej 50%, z kolei hamulca postojowego powyżej 25%. Ważna jest również różnica sił hamowania na kołach jednej osi,gdyż  nie może być ona większa niż aniżeli 30%.

Podczas przeglądu sprawdza się również stan amortyzatorów. Skuteczność ich tłumienia musi być większa niż 40%, a różnica między skutecznościami amortyzatorów na jednej osi nie może być większa niż 15%.

Kolejną próbą jest sprawdzenie luzów za pomocą użycia tzw. szarpaków. Umożliwiają one w łatwy sposób wychwycić luzy w elementach zawieszenia bądź układu kierowniczego. Dokonywane są także oględziny układu hamulcowego oraz amortyzatorów. Wycieki płynu hamulcowego bądź oleju z amortyzatora również sprawiają, iż auto przeglądu nie przejdzie.
 

Czy przegląd jest ważną sprawą?

 

Przegląd jest bardzo istotnym elementem, który pozwala odpowiednio zatroszczyć się zarówno o pojazd, jak i jego użytkowników, w momencie, gdy jakiś układ nie działa odpowiednio należy dokonać naprawy, bądź wymiany co jest oczywiście niezbędne, nie tylko aby mieć uprawnienia do poruszania się na drodze, ale też do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij