Kiedy wymieniać opony w aucie, jak śledzić pogodę, jakie przepisy, daty

Kiedy wymieniać opony w aucie, jak śledzić pogodę, jakie przepisy, daty?

Na bezpieczeństwo i komfort jazdy w dużej mierze wpływa stan techniczny opon. Dlatego warto wiedzieć, kiedy należy je wymieniać i czym się kierować. Czy wymiana opon z letnich na zimowe zależy od pogody, czy są jakieś ustalone daty, kiedy trzeba to zrobić? Co jeszcze powinno być dla ciebie sygnałem, że należy wymienić ogumienie?  

Obowiązek wymiany opon

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie, jednak mimo to warto je wymieniać z kilku prostych powodów. Po pierwsze ze względów bezpieczeństwa (twojego i innych uczestników ruchu drogowego), ale także ze względów finansowych. Jazda na niewłaściwych oponach wydłuża drogę hamowania, ponadto takie ogumienie nie zapewnia odpowiedniej przyczepności. Dlatego jeżdżąc na letnich oponach zimą, stwarzasz spore zagrożenie. Tak samo działa to w drugą stronę – w wysokich temperaturach właściwości opon zimowych ulegają pogorszeniu. Guma się odkształca i klei do podłoża, co z kolei sprawia, że takie opony szybciej się zużywają. A po co wydawać pieniądze na zakup nowego kompletu dobrej jakości ogumienia, skoro można zaoszczędzić, regularnie wymieniając opony. Koszt takiej usługi nie jest wygórowany, dokładne ceny wymiany opon w aucie możesz sprawdzić online (np. top-autoserwis.pl/pl/Najtaniej-Wymiana-Opon-Krakow)

Kiedy zmienić opony na letnie, zimowe?

Nie ma jednej, określonej daty, kiedy powinno się wymieniać opony w aucie. Trzeba przede wszystkim kierować się pogodą. Powszechnie przyjęło się, że zimówki wymienia się na opony letnie, gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7°C. Analogicznie, opony zimowe warto założyć, gdy temperatura spanie poniżej 7°C. Oczywiście, to że jednego dnia pogoda znacznie się pogorszy, nie oznacza, że za kilka dni znów nie przekroczy 7°C i będzie się tak utrzymywać… Dlatego czasem warto poczekać tydzień, dwa aż temperatura się ustabilizuje i wtedy podjąć odpowiednią decyzję co do wymiany. Trzeba również wziąć pod uwagę porę dnia, kiedy najczęściej przemieszczasz się samochodem. Jeśli często jeździsz w nocy lub z samego rana, powinieneś wymienić opony nieco wcześniej, ponieważ o tej porze średniodobowa temperatura jest znacznie niższa niż w ciągu dnia. 

Kiedy wymienić opony w aucie na nowe?

Pamiętaj, że opony trzeba wymieniać nie tylko ze względu na porę roku, pogodę, ale również ze względu na zużycie ogumienia. Jazda na starych, sparciałych oponach może stanowić ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zatem kiedy nadchodzi czas na nowe opony? Co powinno być dla ciebie sygnałem, że pora wymienić ogumienie?  

Zgodnie z polskim prawem, minimalna głębokość bieżnika dla samochodów osobowych wynosi 1,6 mm. Natomiast producenci zwykle zalecają, aby wymieniać opony na nowe, gdy głębokość bieżnika wyniesie już 2-3 mm dla opon letnich oraz 4 mm dla zimówek. Ponadto okres użytkowania opon nie powinien przekraczać 10 lat od daty ich produkcji. Należy również zwrócić uwagę na ich stan. Jeśli na twoich oponach pojawią się jakieś zniekształcenia lub pęknięcia, podjedź do najbliższego serwisu wulkanizacyjnego. Specjalista oceni ich stan techniczny oraz stwierdzi, czy należy już wymienić je na nowe. 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij