Palety z tworzyw sztucznych czy palety drewniane Co wybrać do transportu i magazynowania

Palety z tworzyw sztucznych czy palety drewniane? Co wybrać do transportu i magazynowania?

Zarówno przewożąc, jak i przechowując towary, należy pamiętać o tym, by odpowiednio je zabezpieczyć. Dzięki temu nie ulegną one zniszczeniu, a ich transportowanie jest znacznie wygodniejsze. Najczęściej w tym celu używa się palet, które mogą być wykonane albo z tworzyw sztucznych, albo z drewna. Czym się od siebie różnią i co się lepiej sprawdzi?

Do czego służą palety?

Palety to nic innego jak przenośne platformy i najczęściej wykorzystywane w transporcie oraz przy magazynowaniu towarów w różnych gałęziach przemysłu. Są na tyle wytrzymałe, że udźwigną bardzo duży ciężar, dodatkowo dzięki swojej specyficznej budowie, znacznie ułatwiają załadunek i rozładunek. Pozwalają na magazynowanie towarów w sposób bezpieczny i bez ryzyka ich uszkodzenia. Na rynku można znaleźć różne rodzaje palet, ale najpopularniejszymi materiałami, z których się je wykonuje to przede wszystkim plastik oraz drewno.

Zalety i wady palet z tworzyw sztucznych

Palety plastikowe to rozwiązanie wybierane przez coraz więcej firm. Ma to przede wszystkim związek z licznymi zaletami, jakie się za nimi kryją. Palety z tworzyw sztucznych są stabilne, trwałe i higieniczne (bekuplast.com), dodatkowo mają długą żywotność, nawet do 10 lat oraz są łatwe do utrzymania z czystości. Wbrew temu, co wielu sądzi, materiał, z którego się je wytwarza, jest w 100% przyjazny środowisku, a dużą zaletą jest możliwość poddania zużytych produktów recyklingowi i ponownemu przetworzeniu. Palety plastikowe wyróżniają się też odpornością na substancje różnego rodzaju i są bezpieczniejsze.

Do wad palet z tworzyw sztucznych można zaliczyć przede wszystkim fakt, iż w razie uszkodzenia nie ma możliwości ich naprawy i konieczna jest wymiana na nowe. Cena takiego produktu też nierzadko jest wyższa, głównie ze względu na koszty produkcji.

Zalety i wady palet drewnianych

Tradycyjnym i wciąż używanym rozwiązaniem w logistyce i magazynowaniu jest używanie palet drewnianych. Ich największą zaletą jest niska cena, możliwość naprawienia uszkodzeń, a także fakt, iż są ekologiczne i dzięki temu przyjazne dla środowiska. Drewno w razie konieczności zawsze można przerobić na wióry albo po prostu je odsprzedać.

Choć wykorzystywanie palet drewnianych wciąż cieszy się dużą popularnością, nie są one pozbawione wad. Odznaczają się większym ciężarem, więc ich przenoszenie jest mniej komfortowe i wymaga siły. Drewno często ulega zniszczeniu, przez co może stać się niebezpiecznie w użytkowaniu z powodu wystających gwoździ czy drzazg, a jako materiał o charakterze organicznym, jest bardziej narażony na zniekształcenia i uszkodzenia, przez co o wiele częściej trzeba go wymieniać. Dodatkowo są ciężkie w utrzymaniu czystości, przez co nie spełniają standardów higienicznych.

Jakie palety wybrać do transportu?

Zarówno palety z tworzyw sztucznych, jak i te drewniane mają swoje zalety i wady. Obie opcje są bardzo chętnie wykorzystywane w transporcie i magazynowaniu towarów oraz mają wiele innych zastosowań. Wybór powinien być podyktowany przede wszystkim tym, w jakim celu będą one używane i w jakiej branży. Wbrew pozorom, palety powinny być dobrą inwestycją dlatego, zanim podejmie się decyzję, najlepiej po prostu porównać ich koszty, trwałość i wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady poszczególnych rozwiązań.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij