Po co podkładka sprężysta? Rodzaje i zastosowanie podkładek sprężystych
Czy zdarzyło ci się, że śrubki lub nakrętki obluzowywały się, samoistnie odkręcały, zmniejszając trwałość połączenia? Nie martw się – łatwo temu zapobiec, wystarczy użyć podkładek sprężystych. Wyjaśniamy, czym są oraz jakie są ich rodzaje.
Czym jest podkładka sprężysta?
Podkładka sprężysta, którą można zobaczyć m.in. na http://incop.pl, to tzw. podkładka kompaktowa, która zapobiega poluzowaniu bądź odkręcaniu się śrubek. Mimo iż wygląda niepozornie, jest bardzo trwała, wytrzymuje duże obciążenia nawet przez długi czas, wzmacniając tym samym jakość łączenia poszczególnych elementów.
Do produkcji podkładek sprężystych najczęściej wykorzystuje się stal nierdzewną, która pokrywana jest dodatkowo warstwą cynku, zabezpieczającą przed korozją. Dzięki temu elementy te cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia, a także na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, wilgoci.
Podkładki sprężyste sprawdzą się, gdy konieczne jest połączenie elementów narażonych na drgania, co sprawia, że są często wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym oraz w branżach technicznych.
Co istotne, podkładki różnią się między sobą kształtem, a także zastosowaniem. Przyglądamy się najpopularniejszym rodzajom tych elementów.
Rodzaje podkładek sprężystych
Podkładki sprężyste mogą być faliste, wachlarzowe, łukowe, stożkowe, ząbkowane oraz spiralne. Czym się różnią?
Zaczniemy od podkładek falistych, które najczęściej znajdują zastosowanie jako element amortyzujący, mogą mieć też postać rozpórki. Charakteryzuje je wysoka nośność, a także zdolność ugięcia.
Jeśli łączenie wykonywane jest w miejscach narażonych na skrajne zmiany temperatur, gdzie materiał może rozszerzać się pod wpływem ciepła, a kurczyć, gdy temperatura spadnie, konieczne jest użycie podkładek sprężystych stożkowych. Stożkowe podkładki posiadają zdolność do przeciwdziałania obciążeniom oraz odkształceniom.
Spiralne podkładki sprężyste zabezpieczają konstrukcję przed poluzowaniem, będącym następstwem drgań bądź korozji. Można je stosować wtedy, gdy w trakcie zaciskania śruby, występuje konieczność zwiększenia napięcia na niej.
Często wykorzystywana jest podkładka sprężysta blokująca, która chroni te elementy konstrukcji, w których często dochodzi do utraty tarcia. Umożliwia zablokowanie elementów złącznych. Jeśli wymagana jest silna zdolność nośna, stosuje się podkładkę kopułową. W jej przypadku ważne jest jednak, aby zakres odchylenia był niewielki. Za to w sytuacji, gdy to odchylenia, a nie obciążenia, stanowią największy problem, mocuje się podkładkę zakrzywioną. Sprawdzi się, gdy konstrukcja ma być elastyczna, jest jednocześnie trwała.
Gdzie kupić podkładki sprężyste?
Zakup podkładek sprężystych nie powinien stanowić problemu. Znajdziesz je zarówno w specjalistycznych sklepach internetowych, jak wspomniany wcześniej incop.pl, jak i w marketach budowlanych, a nawet w sklepach z częściami motoryzacyjnymi. Zwróć jedynie uwagę na to, aby podkładka wykonana była ze stali nierdzewnej, dobrze dobierz jej typ do rodzaju prac.