Profesjonalne kamery IP – przegląd rozwiązań

Instalacje monitoringu IP cieszą się coraz większą popularnością, spychając na drugi plan klasyczne systemy CCTV, oparte o urządzenia analogowe. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się szczególnie możliwościom, jakie oferują profesjonalne kamery IP i przedstawimy przegląd dostępnych rozwiązań.

Jak działają profesjonalne kamery IP i dlaczego warto z nich korzystać?

Zasada działania profesjonalnych kamer IP opiera się na wykorzystaniu potencjału, jaki drzemie w protokole TCP/IP. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem sieci komputerowej, a medium transmisyjnym jest zazwyczaj skrętka LAN UTP (rzadziej stosowane są kamery IP WiFi). Sprzęt jest podłączony do rejestratora IP, a nierzadko również zasilany ze wbudowanego switcha PoE. Zaletą kamer IP jest z pewnością możliwość łatwego montażu i szybkiej konfiguracji. W wielu przypadkach urządzenia wspierają technologię PoE, dzięki czemu nie musisz prowadzić dodatkowego zasilania. Jednocześnie ich konfiguracja za pośrednictwem sieci LAN jest znacznie łatwiejsza, niż w przypadku klasycznych kamer analogowych. Profesjonalne kamery IP oferują często również możliwość zdalnego podglądu na żywo z poziomu aplikacji mobilnej.

Rodzaje kamer IP

Na rynku spotykamy rozmaite rodzaje kamer IP. W kolejnych sekcjach omówimy najważniejsze z nich: tubowe, kopułkowe, wyposażone w mechanizmy moto zoom oraz PTZ, a także urządzenia dedykowane do zadań specjalnych.

Kamery tubowe

Zamknięte w tubowej obudowie profesjonalne kamery IP stanowią jedno z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych przez użytkowników. Dzięki tubowemu kształtowi, umożliwiają łatwe skierowanie pola widzenia na interesujący obszar. Montaż na 3-4 śruby sprawia, że ich stabilne pozycjonowanie jest bardzo proste, a zarazem niezwykle skuteczne. Należące do tej kategorii produkty zwykle są wyposażone w matryce CMOS i montowane na ścianach budynków.

Kamery kopułkowe

Zaprojektowane w zgodzie z technologią IP kamery kopułkowe są równie popularne, co klasyczne kamery IP tubowe. Ich zaletą jest zwykle szersze pole widzenia oraz możliwość łatwego montażu również na suficie budynku. Dodajmy, że wiele z tego rodzaju urządzeń może posiadać wbudowany silnik PTZ, o czym wspominamy w jednej z kolejnych sekcji.

Kamery z mechanizmem motozoom

Wyposażone w mechanizm motozoom kamery, umożliwiają użytkownikowi wykonywanie dodatkowych przybliżeń wybranego obszaru pola widzenia. Dzięki temu zyskuje on możliwość dokładnego monitorowania interesującego go obszaru. Dodajmy, że możliwe jest zdalne sterowanie wspomnianym silnikiem zoom.

Kamery z funkcją PTZ

Urządzenia wyposażone w funkcję PTZ zapewniają możliwość zaprogramowania ścieżki ruchu, którą porusza się obiektyw kamery IP. Dzięki temu mamy możliwość dokładnego monitorowania wybranego obszaru w szerszym ujęciu, niż standardowo pozwalają parametry nieruchomej kamery. Takie rozwiązania często są też stosowane w miastach, jako systemy Live  Camera, umożliwiające internautom podgląd sytuacji czy warunków pogodowych w centrum miasta.

Kamery do zadań specjalnych

Wśród kamer IP do zadań specjalnych znajdziemy rozwiązania dedykowane m.in. do jednoczesnego realizowania funkcji monitoringu oraz pomiaru temperatury ciała człowieka w czasie rzeczywistym. Wbudowane funkcjonalności umożliwiają często również rozpoznawanie twarzy czy klasyfikowanie obiektów. Dodajmy, że na rynku są dostępne również specjalistyczne kamery dedykowane do montażu w strefach zagrożenia wybuchem.

Gdzie możesz kupić profesjonalne kamery IP w korzystnej cenie?

Poznałeś już najważniejsze rodzaje profesjonalnych kamer IP. Wiesz także, jakie są zalety wyboru urządzeń oraz ich zasada działania w podstawowym ujęciu. Jeśli zdecydowałeś się na ich montaż, to możesz zastanawiać się, gdzie kupić kamery IP w korzystnej cenie? W tym miejscu polecamy Ci zapoznanie się z bogatą ofertą sklepu internetowego EC System. Szeroki asortyment produktowy oraz profesjonalne doradztwo zakupowe to atuty, które zdecydowanie wyróżniają ten sklep na tle konkurencji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij