Sklep internetowy a tradycyjny biznes – podobieństwa i różnice

Aktywność w sieci, wraz z wszelkimi towarzyszącymi jej funkcjonalnościami, w wielu przypadkach nie jest niczym nowym dla sprzedaży. Co prawda zmienia się technologia, jednak wiele postaw i zachowań klientów pozostaje niezmienna, o czym warto pamiętać prowadząc sklep internetowy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Aurora Creation

Istnieje np. szereg zachęt, które można stosować, by pobudzić popyt na swoje produkty. Podobnie jak stacjonarne punkty, także sklepy Magento mogą wpływać na kształtowanie u klientów lojalności, niezbędnej by odnieść trwały sukces rynkowy.

Jakość obsługi i metody płatności

Niezależnie od tego, czy prowadzi się sklep stacjonarny czy internetowy, bądź łączy oba te kanały sprzedaży, należy zawsze pamiętać o zapewnieniu wysokiej jakości obsługi. Kulturalni pracownicy, udzielający precyzyjnych informacji i potrafiący umiejętnie zdiagnozować potrzeby klienta, to prawdziwy skarb każdego właściciela sklepu. Tak samo jak w tradycyjnej placówce, również w Internecie powinni oni przedstawiać korzyści wynikające z zakupu, stwarzać klientowi kilka alternatyw oraz informować o przebiegu realizacji zamówienia, jeżeli jest ono podzielone na kilka etapów.

W Internecie pomagają w tym moduły Magento, pozwalające np. na wysyłanie SMS-ów do klientów. Niezbędna jest także wygoda w dokonywaniu płatności – obecnie ciężko sobie wyobrazić poważny sklep, w którym nie ma możliwości płacenia kartą. Również w sieci należy zadbać o tę metodę płatności oraz zapewnić sprawne działanie systemu przelewów błyskawicznych.

Szeroki asortyment

Większość klientów preferuje sklepy, w których można zakupić wszystkie artykuły z danej dziedziny. Jest to związane m.in. z wygodą, ponieważ unika się konieczności „wędrowania” do wielu miejsc i kompletowania wyposażenia w całym mieście. Podobnie jest także w sieci, a platforma Magento pozwala sprawnie przekazać klientowi niezbędne informacje, np. poprzez umieszczenie nagłówka „Klienci, którzy wybrali ten produkt, kupili również”.

Dzięki temu można łatwo odnaleźć dodatkowe akcesoria do zakupionego produktu, bez potrzeby prowadzenia długotrwałych poszukiwań. Wiele osób woli złożyć większe zamówienie i wprowadzić dane jeden raz, a później odebrać przesyłkę od kuriera, niż wykonywać te działania wielokrotnie i – ze względu na różny czas realizacji zamówień – przez kilka dni przyjmować dostawy.

Konkurencja cenowa

Zasadniczą różnicą, jaka dzieli sprzedaż stacjonarną od internetowej jest wpływ konkurencji cenowej. W zwykłym sklepie różnica kilku złotych za dany produkt często nie jest w stanie zmobilizować klienta np. do udania się na drugi koniec miasta, spędzenia kilkudziesięciu minut bądź nawet ponad godziny w samochodzie i zużycia paliwa o większej wartości, niż zaoszczędzona kwota.

W Internecie natomiast, gdy jedynym dodatkowym działaniem jest kilka kliknięć, wielu klientów wybierze tańszą ofertę. Nie ma bowiem dla nich różnicy, skąd otrzymają oni przesyłkę. Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest możliwość zaproponowania rabatów za duże zakupy, co umożliwiają sklepy Magento. Dzięki temu być może zamówień będzie nieco mniej, ale za to zwiększy się ich jednostkowa wartość.

Połączenie tradycyjnego sklepu i biznesu w internecie

Najlepszym wyjściem wydaje się połączenie sklepu stacjonarnego z internetowym. Ten pierwszy jest bowiem otwarty przez określoną liczbę godzin każdego dnia, natomiast w sieci zamówienia mogą spływać nieustannie. Część klientów pracuje intensywnie i preferują oni zakupy w czasie, kiedy większość punktów stacjonarnych jest zamkniętych. Nie warto rezygnować z możliwości zaspokojenia ich potrzeb.

Takie osoby mogą też zgromadzić wszystkie niezbędne informacje w sieci i złożyć tam zamówienie, a następnie odebrać towar w sklepie stacjonarnym. Samo wejście do lokalu, by odebrać zapakowany produkt i zapłacić zajmuje bowiem znacznie mniej czasu, niż szczegółowe analizy i porównania konkurencyjnych artykułów na miejscu. Moduły Magento pomagają w obsłudze tego typu zamówień. Umieszczenie na firmowej stronie treści poradnikowych jest natomiast odzwierciedleniem wiedzy, którą w tradycyjnym sklepie dzielą się z klientami pracujący tam specjaliści.

Atutem materiałów internetowych jest to, że klient ma do nich dostęp przez cały czas, również np. gdy nastawia wieczorem pranie i nie jest pewien działania któregoś z programów w nowo zakupionej pralce, podczas gdy sklep jest już dawno zamknięty, a więc nikt nie odbierze telefonu od klienta.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij