Odgrzybianie klimatyzacji- na czym polega?

Odgrzybianie klimatyzacji- na czym polega?

Każdy bez wyjątku posiadacz klimatyzacji potwierdzi, iż jest to urządzenie dające niezwykły komfort oraz ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu. W zimie otula człowieka ciepłym powietrzem, z kolei w lecie natomiast przyjemnie chłodzi, ułatwiając przetrwanie niekiedy silnych upałów.  Należy jednak pamiętać, iż posiadanie klimatyzatora to również wielka odpowiedzialność, związana przede wszystkim z jego odgrzybianiem oraz nabijaniem.

Dlaczego klimatyzacja jest środowiskiem sprzyjającym rozwojowi grzybów?

 
Specyfika pracy tego sprzętu powoduje, iż w jego wnętrzu wytwarzana jest wilgoć. A więc tym samym jest to wprost idealnie środowisko sprzyjające rozwojowy różnego rodzaju grzybów, które to później za pomocą nawiewu przedostają się z klimatyzacji wprost do naszych nozdrzy.

Dlaczego klimatyzacja jest środowiskiem sprzyjającym rozwojowi grzybów?

Zjawisko to z pewnością nie należy do najbezpieczniejszych, gdyż może wpływać niekorzystnie na nasz organizm dlatego niezbędnym jest, by systematycznie czyścić elementy klimatyzatora, a na szczęście jest na to kilka sprawdzonych sposobów.
 

Jakie są najlepsze metody odgrzybiania klimatyzacji?

 

Specjaliści zwracają szczególną uwagę, iż najprostszą oraz najtańszą metodą odgrzybiania jest piankowanie. Które to polega na wykorzystaniu preparatu grzybobójczego, który zwykle przybiera formę sprayu. Zazwyczaj do opakowania dołączony jest odpowiedni wężyk, który to jest wykonany z elastycznego materiału. Wprowadza się go w kierunku parownika poprzez  kanały nawiewowe. Wtryskiwany w tenże sposób preparat rozchodzi się po użebrowaniu parownika, eliminując tym samym bakterie oraz grzyby.

Metoda ta jednak ma także kilka wad. Cząsteczki pianki bowiem nie są na tyle małe, miały one możliwość w bardzo dokładny sposób wypełnić parownik, a co z tym się wiąże samo odgrzybianie nie będzie dokładne. Problemów może dostarczyć nam również sam wężyk, który to nie dociera na tyle głęboko, by spryskać odpowiednio cały parownik. Pianka zatem jest korzystnym  rozwiązaniem w przypadku dezynfekcji klimatyzatorów biurowych bądź też mieszkalnych, gdzie dostęp do parownika nie jest nadto utrudniony. 

Jakie są najlepsze metody odgrzybiania klimatyzacji?

Czasami, można także się spotkać z odgrzybianiem metodą ultradźwiękową. A więc za pomocą dźwięków o dosyć niskiej częstotliwości rozpylany jest środek chemiczny. Do tego procesu niezbędne jest specjalne urządzenie zwane „czajnikiem”. Płyn bakteriobójczy w tym przypadku rozprowadzany jest za pomocą wentylatorka, który to zamontowany jest wewnątrz urządzenia.

Do klimatyzatora trafia on za pomocą specjalnej elastycznej rurki, którą to uprzednio podłącza się do sprzętu chłodzącego. Przy wykorzystaniu tej metody pamiętać trzeba, iż nie wszystkie środki można rozpylić za pomocą ultradźwięków.  Użycie pierwszego lepszego środka dezynfekującego bądź też grzybobójczego, nie będzie zatem  wystarczająco skuteczne. 

Wartą uwagi, dosyć interesującą jest niewątpliwie metoda ozonowa. Patrząc z czysto ekonomicznego punktu widzenia góruje ona zecydowanie nad metodą chemiczną. Po zakupie urządzenia do jej używania nie jest konieczne nabycie jakichkolwiek eksploatacyjnych środków chemicznych. 

Odgrzybiacz ozonowy to jest wydajna maszyna, która to wytwarza ozon. Posiada on dosyć wysoką zdolność utleniania co powoduje, iż zabija praz usuwa bakterie, pleśń, kurz ale też  wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy.
 

Jakie czynności związane z klimatyzacją należy wykonywać, aby ta funkcjonowała prawidłowo?

 
Pamiętać trzeba także, iż samo odgrzybianie nie wystarczy do sprawnego funkcjonowania klimatyzacji. Fachowcy z przypominają nam, że bardzo ważną rzeczą jest jej nabijanie, które to polega na uzupełnianiu czynnika klimatyzacji w całym jej układzie.

Trzeba wiedzieć, iż jego utrata następuje wraz z upływem czasu, co spowodowane jest mikroprzenikaniem przez gumowe przewody, albo także z powodu uszkodzeń układu klimatyzacji. By  mogła ona sprawnie funkcjonować, niezbędne jest jej napełnianie ilością czynnika, która przewidziana jest dla wybranego jej modelu.

Jakie czynności związane z klimatyzacją należy wykonywać, aby ta funkcjonowała prawidłowo?

W obecnych czasach jesteśmy niemal ciągle użytkownikami klimatyzacji oraz podlegamy jej działaniu, czy to we własnych samochodach, czy też miejscach pracy, bądź po prostu w centrach handlowych, bądź innych miejscach  publicznych.

Jak wcześniej zostało nadmienione klimatyzacja z pewnością sprawia, że w każdą porę roku możemy czuć się komfortowo, należy mieć jednak zawsze na uwadze, by zabiegi związane z jej oczyszczaniem i nabijaniem, były przeprowadzane regularnie oraz prawidłowo, tylko w ten sposób nie będzie ona stanowiła zagrożenia dla naszego zdrowia, oraz samopoczucia. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij